نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل معرفی شدند

صربستان,روسیه,نوبل,مجامع‌جهانی,خبرگزاری فرانسه,اتحادیه اروپا,اسنودن

همشهری آنلاین: افشاگر برنامه جاسوسی دولت آمریکا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نخست وزیران کوزوو و صربستان به عنوان نامزدهای نهایی دریافت جایزه صلح نوبل معرفی شدند.

جهان > مجامع‌جهانی- همشهری آنلاین:
افشاگر برنامه جاسوسی دولت آمریکا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نخست وزیران کوزوو و صربستان به عنوان نامزدهای نهایی دریافت جایزه صلح نوبل معرفی شدند.

به گزارش  تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ ادوارد اسنودن پیمانکار سابق اطلاعاتی آمریکا در حالی به عنوان یکی از نامزدهای نهایی دریافت جایزه صلح نوبل معرفی شده است که هم اکنون در روسیه مخفی شده و به مدت یک سال پناهندگی سیاسی دریافت کرده است.

بر اساس این گزارش سبزهای اروپا و رهبران سوسیالیست اروپا علاوه بر اسنودن، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نخست وزیران صربستان و کوزوو را نیز به عنوان نامزدهای مورد نظر خود برای دریافت جایزه صلح نوبل معرفی کرده‌اند.

مقام‌های اروپایی اسنودن را به خاطر نقش مهم و تاثیرگذارش در حمایت از حقوق شهروندی و حفظ حریم خصوصی و آزادی بیان مستحق دریافت این جایزه دانسته‌اند. نام اشتون در کنار ایویکا داسیچ نخست وزیر صربستان و هاشم تاچی نخست وزیر کوزوو برای دریافت جایزه صلح نوبل مطرح شده است.

اشتون نقش مهمی در برقراری توافق بین طرف‌های درگیر در بالکان داشته است. نخست وزیران صربستان و کوزوو نیز نقش سازنده‌ای در برقراری توافق بین دو کشور داشته‌اند.