روزنامه نگار ، اسلام شناس و سیاستمدار سابق اسپانیایی :

گرایش اسپانیا به سوی اتحادیه اروپا ، نزدیکی با ایران را تسهیل می بخشد

اسپانیا,توافقات ژنو

مادرید- ایرنا- ˈگوستاو مورالسˈ روزنامه نگار و سیاستمدار سابق اسپانیایی گفت که اسپانیا گرایشی نسبت به سیاست های اتحادیه اروپا و آمریکا دارد و این مورد ، نزدیکی بین اسپانیا و ایران را تسهیل می بخشد.

وی در گفتگو با خبرنگار ایرنا در مادرید درباره تغییر دولت در ایران گفت:تغییرات در دولتها براساس تصمیم رای دهندگان انجام می گیرد.حتی جنگ تحمیلی نیز انتخابات معمولی و هر چهارساله در ایران را متوقف نکرد و مردم نشان دادند نظام،سالم است.سیاستمداران جدید، دارای نمادی هستند که ملت با رای خود برنامه انتخاباتی آنها را پذیرفتند.

مورالس به توافقات اخیر ایران و گروه 1+5 اشاره کرد:همیشه یک توافق بد،بهتر از یک جنگ خوب است .چیزی که برای من در رابطه با گروه 1+5، غیر قابل درک است، حضور سه کشور انگلیس ، فرانسه و آلمان می باشد که تلاش می کنند جایگاه قدرت جهانی خود را حفظ کنند درحالی که از جنگ جهانی دوم ، این کشورها جایگاه خود را از دست داده ا ند.

به عقیده این روزنامه نگار ، فرانسه به این دلیل علیه این توافق موضع گرفت که نمی تواند طرفین توافق را کنترل کند.

وی افزود :فرانسه می داند یکی از اندک مواردی که برایش به عنوان یک کشور مهم در صحنه بین المللی باقی مانده ، این است که یک کشور قدرتمند اتمی می باشد.اگر ایران اتمی شود و یا اینکه به یک توافق با آمریکا دست یابد ، نفوذ فرانسه کمتر خواهد شد .

این روزنامه نگار همچنین معتقد است که فرانسه با رفتار خود تلاش در زنده کردن یک ˈگذشته امپریالیستیˈ را دارد و این کشور هیچ چیزی را به نظم جدید جهانی ارائه نمی دهد .

سیاستمدار سابق اسپانیایی در پرسشی بر این مبنا که پس از این توافق ، روابطی که می تواند بین ایران و اسپانیا وجود داشته باشد و یا اینکه امضای توافق چگونه می تواند بر روابط بین دو کشور تاثیر داشته باشد ادامه داد:گرایش و پیروی دولت اسپانیا نسبت به سیاست های بین المللی واشنگتن و بروکسل به نزدیک شدن دو کشور تسهیل می بخشد .

وی افزود : شرکت های اسپانیایی به دنبال بازارهای جدیدی در آسیا هستند و نشانه آن حضور روز افزون این شرکت ها در قزاقستان است و ایران ، برای تجارت و فرهنگ که دو عاملی هستند که ملت ها را به هم نزدیک می کنند ، آماده است .

مورالس درمورد این امضا و تاثیر این توافق درجهان گفت:پیام ضمنی توافق مذکور این است که ایران درحال خروج از لیست سیاهی است که سازمان ملل و واشنگتن، این کشور را در آن قرار داده بودند. این اقدام یک پیشرفت در آشتیها و دوستی ها است . ایران همچنین خارج از شبکه های اسلامی سلفی وهابی قرار دارد، موردی که این کشور را به یک مذاکره کننده مهمی تبدیل می کند.

روزنامه نگار اسپانیایی درباره دعوت ایران به اجلاس ژنو 2 در مورد مذاکرات صلح در سوریه و پس گرفتن بعدی این دعوت از سوی سازمان ملل افزود :به نظر می رسد سازمان ملل تحت شرایط شورای ملی سوریه قرار گرفته و ایران را خارج از این اجلاس قرار داده درحالی که از دیگر کشورها نظیر مکزیک که هیچ ربطی به این مشکل ندارند ، دعوت به عمل آورده است.

وی گفت : آمریکا با این کار ، می خواهد دولت سوریه را دادگاهی و محکوم کند و برای این امر لازم دانسته که حضور دوستان سوریه در این مذاکرات را کاهش داده و حضور کشورهایی که ایالات متحده ، آنها را حیاط پشتی خود قلمداد می کند را افزایش دهد .

اروپام **1234**1547
کد N95138