یونهاپ : بیشتر بازدیدهای رهبر کره شمالی از امور نظامی بوده است

کره شمالی

تهران - ایرنا - خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز شنبه گزارش داد، بازدید و بازرسی های نظامی دو سوم فعالیتهای عمومی رهبر کره شمالی را در ماه ژانویه به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ از سئول ، براساس ارزیابی از سه رسانه دولتی کره شمالی (خبرگزاری رسمی این کشور،تلویزیون مرکزی کره شمالی و روزنامه رودونگ سینمون) کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ماه ژاویه در 9 بازدید عمومی حضور داست که شش بازدید و بازرسی مربوط به امور نظامی بوده است.

اگرچه بازدیدهای رهبر کره شمالی از امور نظامی این کشور امری غیرعادی نبوده اما پس از اعدام غیرمنتظره شوهرعمه رهبر کره شمالی، فعالیتهای کیم جونگ ایل بیشتر در کانون توجه رسانه ها قرار داشته است.

این بازدیدها در بحبوحه درخواست ها از سوی پیونگ یانگ درمورد مصالحه با کره جنوبی و تقاضا برای سازش میان دو کره انجام شده است.کره شمالی همچنین اخیرا از آمریکا و کره جنوبی خواسته تا رزمایش مشترک میان دو کشور را لغو کند. این رزمایش قرار است اواخر فوریه تا اواسط آوریل برگزار شود.

اوایل ژانویه رهبر کره شمالی از یک مقر فرماندهی و یک تاسیسات نیروهای مسلح خلق این کشور بازدید کرد. وی همچنین در یک مراسم رژه نیروهای مسلح حضور یافت.

اواخر ماه ژانویه رهبر کره شمالی در مانور نیروی هوایی ارتش کره شمالی و نیروهای ویژه این کشور حضور یافت.

به گفته خبرگزاری یونهاپ، این بازرسی های نظامی رهبر کره شمالی با بازدیدهای مشابه این مقطع زمانی در سال 2012 متفاوت بود به طوریکه بازدیدهای کیم جونگ اون در ژانویه 2012 بیشتر بر مسائل اقتصادی متمرکز بود.

در پاسخ به تلاش جامعه جهانی برای اعمال تحریم ها علیه کره شمالی به دلیل آزمایش موشک دوربرد در دسامبر 2012، رهبر کره شمالی جلسه ای را با حضور مقامات اعمال قانون و پلیس این کشور برگزار کردو از آنها خواست تدابیر امنیتی را در ژانویه 2013 تشدید کنند.

یانگ مو جین از دانشگاه مطالهات کره در سئول گفت: از این بازدیدهای نظامی رهبر کره شمالی می توان به این نتیجه رسید که وی در راستای تقویت امور نظامی کشور گام برمی دارد و می خواهد تعهدش را در قبال امنیت ملی کره شمالی نشان دهد. به نظر می رسد که رهبر کره شمالی همچنین می خواهد نشان دهد که اوضاع کشورش پس از اعدام شوهر عمه اش باثبات است.

از سوی دیگر یک دیپلمات کره شمالی اعلام کرد کشورش آماده است گفت و گوها با کره جنوبی برای دیدار خانواده های جدا شده کره ای دراثر جنگ را ازسر بگیرد.

ˈهیون هاک بونگ ˈ سفیر کره شمالی درانگلیس اعلام کرد ˈ پیونگ یانگ ˈ آماده است گفت و گوها با ˈسئولˈ را برای دیدار خانواده های جدا شده کره ای آغاز کند، مشروط بر اینکه کره جنوبی برنامه برگزاری رزمایش سالانه نظامی با آمریکا را لغو نماید.

وی با ابراز این مطلب که دوطرف می توانند با ازسرگیری گفت و گوها تاریخ دقیقی را برای دیدار خانواده های جدا شده کره ای تعیین کنند، افزود: اکنون زمان آن رسیده است که کره جنوبی این رزمایش را لغو کرده و به برگزاری چنین رزمایش های نظامی درشبه جزیره کره پایان دهد.

مترجمام**9234**1547
کد N95051