تایلند پر اغتشاش فردا شاهد انتخابات پارلمانی است

سیاسی

مردم تایلند فردا (یکشنبه) به پای صندوق‌های رای‌ در انتخابات پارلمانی خواهند رفت اما شانس اندکی وجود دارد که این رای‌گیری بتواند به بن‌بست سیاسی که این کشور را متزلزل کرده، پایان دهد.

مردم تایلند فردا (یکشنبه) به پای صندوق‌های رای‌ در انتخابات پارلمانی خواهند رفت اما شانس اندکی وجود دارد که این رای‌گیری بتواند به بن‌بست سیاسی که این کشور را متزلزل کرده، پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، بانکوک بیش از سه ماه است که با ناآرامی‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند که توسط حزب‌های مختلف تشدید یافته است.در یک طرف دولت موقت یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر تایلند و حزب حاکمش وجود دارد که در ژوئیه 2011 میلادی انتخاب و متعهد شد تا ثروت را میان سطح متوسط جامعه و فقرا مجددا تقسیم کند. در مقابل معترضانی قرار دارند که با حمایت کمیته اصلاح دموکراتیک خلق، جنبش مستقر در بانکوک، دست به تظاهرات زده و می‌خواهند دولت را سرنگون کنند. میان این دو طرف تایلندی‌هایی وجود دارند که می‌خواهند حکومت دموکراتیک به هر شکلی برپا شود.

گزینه‌های برقراری نظم مجدد که در بحران‌های پیشین چه با مداخله پادشاه و چه ارتش کارایی‌هایی داشته، به نظر نمی‌آید این بار مد نظر گرفته شده باشند و بعید است که انتخابات پارلمانی روز یکشنبه بتواند مشکل اساسی این دموکراسی ضعیف را حل کند. این انتخابات بیشتر از آنچه که بخواهد مدافع منافع اقلیت باشد بیشتر به دنبال حفظ ظاهر و وجهه قانونی است.

ارتش تایلند که از سال 1932 میلادی کودتاهای بسیاری را به راه انداخته با وجود اصرار سوتپ تائوگسوبان، رهبر مخالفان تایلند از مداخله در این بحران امتناع کرده است.

تمام چشم‌ها بر انتخابات زودهنگامی معطوف است که یینگلاک شیناواترا دوم فوریه را تاریخ برگزاری آن اعلام کرد. معترضان ضد دولتی مخالف برگزاری این رای‌گیری پیش از اصلاحات سیاسی هستند. اما به نظر می‌آید به تعویق افتادن این انتخابات باعث خشم حامیان دولت شود.

انتخابات مقدماتی 26 ژانویه در بحبوحه خشونت‌های خیابانی صورت گرفت. حزب دموکراتیک که اعضای آن از پارلمان استعفا داده تا به این جنبش اعتراضی بپیوندند اعلام کردند که انتخابات پارلمانی روز یکشنبه را تحریم خواهند کرد. معترضان در برخی از پایگاه‌های رای‌گیری مقدماتی مانع ثبت‌نام نامزدها شدند.در بسیاری از مناطق کشور رای‌گیری مقدماتی متوقف و یا با خشونت همراه شد.

به نظر می‌آید که تنها راه پیش روی تایلند برگزاری اصلاحات به منظور ایجاد تعادل میان اکثریت و اقلیت است.

سوتپ و حزبش به جای تلاش برای تصرف قدرت بدون شرکت در انتخابات باید خواسته‌ها و پیشنهادات ملموسی را در راستای بهبود هدایت کشور مطرح کنند.

گروه‌های دیده‌بان حقوق بشر همچون دادگاه قانون اساسی و کمیسیون ملی مقابله با فساد مادامی که از جانبداری اجتناب کنند، نقش مهمی در راستای حل بحران این کشور خواهند داشت.

به گفته یکی از شاهدان امروز (شنبه) در جریان درگیری میان حامیان و مخالفان دولت، درست یک روز پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی سه تن زخمی شده‌اند.

هنوز مشخص نیست که این معترضان یا زخمی شدگان از حامیان دولت هستند یا از مخالفان.

این رویداد در نزدیکی یکی از پایگاه‌های حزب حاکم رخ داده است. حامیان دولت گردهم آمده و می‌خواهند تا انتخابات یکشنبه بدون مانع برگزار شود.

در همین راستا دولت تایلند به منظور تضمین انتخابات پارلمانی یکشنبه 10 هزار مامور پلیس را در بانکوک مستقر کرده است.

انتهای پیام

کد N94964