مذاکرات کرزای و کامرون درباره پیمان راهبردی/ لغو کمک مالی آمریکا به افغانستان

آسیا اقیانوسیه

مذاکرات حامد کرزای و نخست وزیر انگلیس، کشته و زخمی شدن 9 نفر بر اثر سقوط بهمن در بدخشان و لغو کمک مالی آمریکا به افغانستان از جمله تحولات مهم این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری فرانسه از گفتگوی تلفنی حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان و دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس درباره پیمان امنیتی کابل و واشنگتن، همکاری های دو کشور و نتایج مذاکرات سه جانبه سران افغانستان، پاکستان و انگلیس خبر داد.

کرزای در این گفتگوی تلفنی بار دیگر پیش شرط های خود را برای امضای پیمان راهبردی از جمله آغاز روند صلح تکرار کرد.

خبر دیگر بر اثر سقوط بهمن در منطقه چشمه دره ولایت بدخشان افغانستان پنج نفر کشته و چهار فرد دیگر زخمی شدند و تحقیقات در رابطه با یافتن اجساد احتمالی دیگر آغاز شده است.

در پی تیره شدن روابط واشنگتن و کابل به خاطر پیش شرط کرزای در امضای معاهده دوجانبه برای باقی ماندن نیروهای آمریکایی در این کشور پس از 2014 و پس از آنکه نظرسنجی دسامبر 2013 نشان داد مردم افغانستان ‌آمریکا را عامل دستکاری در انتخابات می دانند، رویترز از لغو کمک مالی آمریکا برای برگزاری نظرسنجی‌ ها درباره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خبر داد.

این گزارش درحالیست که چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در سفر به لهستان با تاکید بر لزوم امضای این پیمان تاکید کرده است که کابل نمی تواند باعث تاخیر در امضای معاهده امنیتی شود زیرا برنامه‌ ریزی، اختصاص بودجه و تمام این موارد درباره این معاهده مرتبط با هم هستند.

شینهوا نیز گزارش داد وزارت کشور افغانستان امروز شنبه گزارش داد در جریان عملیات پلیس ملی افغانستان در 24 ساعت گذشته در بخشهای مختلف این کشور دستکم هفت عضو طالبان کشته شدند.

ارتش ملی، اداره امنیت ملی افغانستان چندین عملیات را در کابل، قندهار و وردک انجام داده که در جریان آن 11 عضو طالبان کشته و زخمی و پنج فرد دیگر بازداشت شدند.

نیروهای افغانی همچنین 17 بمب را در هلمند، فراه، کاپیسا و پروان خنثی کردند، این درحالیست که سرکردگان طالبان هنوز در این باره اظهار نظر نکرده اند.

مقامات افغانی همچنین اعلام کردند که در جریان درگیریهای ماه گذشته در افغانستان 150 نفر کشته و 150 فرد دیگر زخمی شدند.