مقام روس: قرار نیست شمالگان نظامی شود

سفیر با سابقه روسیه و نماینده این کشور در شورای شمالگان در مصاحبه‌ای گفت، توسعه همکاری‌های نظامی در میان کشورهای منطقه شمالگان نباید به عنوان نظامی کردن این منطقه تلقی شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آنتون واسیلیو، سفیر با سابقه روسیه و نماینده این کشور در نشست شورای شمالگان که در سازمان شورای اقتصاد شمالگان برگزار شد، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایتارتاس گفت: درخواست افزایش بیشتر همکاری‌های نظامی در میان کشورهای منطقه شمالگان واضح و روشن است. نوع این همکاری‌ها به توافق‌نامه‌های عملی بستگی دارد.

وی افزود: به طور مثال روسیه با اقیانوس منجمد شمالی مرزی حدود 20 هزار کیلومتر دارد. بیشتر این مرز توسط یخ بندان و شرایط آب و هوایی خشن حفاظت می‌شود. در حال حاضر این شرایط آب و هوایی متعادل تر شده و یخ‌ها در حال آب شدن هستند. این مساله باعث می‌شود تا ما به منظور حفاظت روسیه از ورود مرزی غیرقانونی، مهاجرت غیرقانونی، جرایم سازماندهی شده و تروریسم حضور نظامی خود در این منطقه را افزایش دهیم. دوم آنکه ما به طور جدی دریانوردی در مسیر دریای شمال را توسعه داده‌ایم. ما تضمین این دریانوردی را ضروری می‌دانیم. ما استخراج نفت را آغاز کرده‌ایم. فعالیت‌های اقتصادی در شمالگان افزایش یافته است. هرچند که این رشدها فجایع مصنوعی و ساخته دست بشر هستند. ما همچنین شاهد درخواست‌های بیشتر برای اقدامات اضافی در جست‌وجو و نجات مردم در این منطقه هستیم. در نتیجه نخستین توافق نامه قانونی اجباری در میان کشورهای حوزه شمالگان در خصوص مساله جست‌وجو و نجات افراد بود. این مساله بدون کمک ارتش با مشکل مواجه می‌شد.

آنتون واسیلیو ادامه داد: رؤسای پایگاه‌های نیروی هوایی کشورهای عضو شورای شمالگان در نشستی که آوریل سال 2012 میلادی در کانادا داشتند، موافقت کردند که نخستین وظیفه آن‌ها برای همکاری، ماموریت‌های جست‌وجو و نجات است. این مساله بسیار مهم است. آنها سپس موافقت کردند تا هر ساله نشست‌هایی از این نوع برگزار کنند.

این سفیر کارکشته روسی گفت: توجه ویژه کشورهای عضو شورای شمالگان نسبت به همکاری نظامی در این منطقه نباید به عنوان نظامی کردن منطقه شمالگان تلقی شود. این مساله اجرای تمامیت‌های ارضی ملی این کشورها است که رویکردهای مسولانه‌ای را نسبت به امنیت این منطقه به اشتراک گذاشته‌اند. همه چیز به طور شفاف و منطقی صورت گرفته و قصد ندارد که علیه هیچ یک از کشورهای همسایه باشد و مساله‌ای نیست که باعث بی‌ثباتی شود یا هرگونه "خط قرمزی" را رد کند.

انتهای پیام

کد N94794