وزیر خارجه اسبق ترکیه:

شانس اسد برای پیروزی در انتخابات رییس جمهوری سوریه بسیار است

سوریه

آنکارا- ˈیاشار یاکیشˈ وزیر خارجه اسبق ترکیه و اولین وزیر خارجه حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ گفت: احتمال پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه بسیار زیاد است.

به گزارش ایرنا ، وی امروز - شنبه - در گفت وگو با روزنامه ˈوطنˈ چاپ ترکیه گفت: دولت آنکارا باید به این نکته که در سیاست خارجی خود اشتباه محاسباتی کرده است اعتراف و از اشتباهات خود بازگردد چرا که اعتراف به اشتباه در سیاست خارجی یک ارزش والاست.

یاکیش گفت : اگر بدون تعیین جایگزینی، دولت دمشق سقوط کند، کردهای شمال سوریه بیشترین سود را از این مساله می برند و استقلال خود را رسما اعلام خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه ایران دارای منافع بسیاری در سوریه است، گفت: آوردن ایران به خط ترکیه در سوریه بسیار دشوار است و موضع تهران و مسکو این بود که ˈبشار اسدˈ را به صورت جزئی از راه حل مساله سوریه درآورند و آمریکا نیز تا حدی به این خط نزدیک شده و در نشست ژنو دو نیز آمریکا دولت سوریه را به عنوان مخاطب قبول کرد و سیاست عاقلانه سوریه در مورد آمریکا موجب شد که واشنگتن به صورت یک کشور طرف مذاکره دولت سوریه درآید.

یاکیش با اشاره به اینکه ترکیه سیاست خود در سوریه را بر مبنای رفتن بشار اسد تنظیم کرده بود، اظهارداشت : احتمال انتخاب بشار اسد به عنوان رییس جمهوری در صورت نامزد شدن در انتخابات سال 2014 میلادی نیز وجود دارد.

یاکیش افزود : در صورتی که بشار اسد در قدرت باقی بماند ترکیه مجبور به همزیستی با سوریه در درازمدت است و اگر اسد قدرت را تحکیم و ترکیه هنوز وی را قبول نکند بحران در روابط دو کشور باقی خواهد ماند و این نکته که سوریه توانایی ضرر رساندن به کشورهایی که از سیاستهای آنها در قبال خود ناخرسند است، وجود دارد .

وزیر امور خارجه اسبق ترکیه گفت: به رغم ادعاهای موجود مبنی بر اینکه ترکیه از منطقه خاورمیانه آگاهی دارد این کشور جزو کشورهایی است که کمترین میزان آگاهی را از منطقه خاورمیانه دارد.

خاورم**2012** 230 **1515
کد N94623