عبدالله گل: ترکیه و ایران باید در باره سوریه همکاری کنند

سوریه

آنکارا- ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری ترکیه گفت: ایران و ترکیه در مورد بحران سوریه باید همکاری مشترکی داشته باشند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، رییس جمهوری ترکیه در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه برخی فرصت ها برای حل بحران سوریه وجود دارد، گفت: اگر از نگاه مثبت بنگریم از نگاه ایران برخی فرصت های مناسب برای حل مساله سوریه موجود است.

رییس جمهوری ترکیه گفت: آغاز یک دوران جدید برای مساله هسته ای ایران و حل صلح آمیز این مساله مایه خرسندی است و این رخدادها می تواند موجب جلب توجه بیشتر ایران به مساله سوریه شود.

وی افزود: وارد شدن جهان غرب به یک چنین گفت وگویی با ایران و افزایش احتمال حل مسایل از راه های سیاسی موجب آرامش جهانی نیز خواهد شد.

گل گفت: در دیدار با حسن روحانی رییس جمهوری ایران این مساله که همکاری آنها در زمینه های مختلف در سوریه ضروری است را مورد تاکید قرار دادم و وزیران خارجه دو کشور در این زمینه فعالیت می کنند.

رییس جمهوری ترکیه اظهارداشت : نزدیکی ایران و ترکیه در مورد مساله سوریه و همکاری صمیمانه دو کشور امکان ارایه پیشنهادهایی در این زمینه به جامعه بین الملل را فراهم خواهد کرد و مطمئنا جامعه بین الملل نیز این پیشنهادها را مدنظر قرار خواهد داد.

وی افزود: برای خوشبینی در مورد آینده سوریه داده هایی در دست نیست، اگر در نشست ژنو 2 امکان تشکیل یک دولت گذار برای سوریه فراهم می آمد، شاید این مساله مایه امیدواری می بود ولی این مساله حاصل نشده است.

رییس جمهوری ترکیه با اشاره به تهدیدها و مخاطراتی که بدلیل مساله سوریه متوجه ترکیه شده است ، افزود: در سوریه بسیاری از گروه ها تشکیل شده اند و مساله در سوریه تنها مساله درگیری ها بین نیروهای دولتی و مخالفان نیست بلکه مخالفان نیز در بین خود درگیری هایی دارند و این درگیری ها نیز بدون هدف صورت می گیرد و این درگیری ها نیز در فاصله بسیار اندکی از مرزهای ترکیه رخ می دهد و نمی توان دامنه این درگیری ها را پیش بینی کرد.

گل با اشاره به اینکه در درک ترکیه از تهدیدها علیه این کشور نسبت به پنج سال قبل تفاوت هایی وجود دارد، تصریح کرد: در پنج سال قبل تهدید درجه اول برای ترکیه ˈ پ.ک.ک ˈ بود ولی امروز گروه های متفاوتی برای ترکیه تهدید محسوب می شوند.

خاورم**2012** 230 **1515
کد N94614