سهیلی پور در پاسخ به ایرنا؛

اعلام گزارش ویژه خواران به دولت/بدهی بابک زنجانی قابل دسترسی است

فجر 92

تهران - ایرنا - رییس سازمان حسابرسی از ارائه گزارش ویژه خواران به دولت خیر داد و گفت: سازمان حسابرسی گزارشی را در این زمینه در اختیار کمیته ویژه خواری وزارت اموراقتصادی ودارایی قرارداده که عملا در دولت مطرح می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، اکبر سهیلی پور روز شنبه در نشست خبری به مناسبت دهه فجر در وزارت امور اقتصادی و دارایی، افزود: البته اطلاعات مربوط به ویژه خواران به دلیل محرمانه بودن قابل اعلام و انتشار نیست.

به گفته وی، برخی افرادی که در خارج از کشور منابع مالی را منتقل می کنند نیز جزء اسامی اعلام شده در این گزارش هستند.

رییس سازمان حسابرسی اظهار داشت: در تمام وزارتخانه ها کمیته هایی در راستای بررسی اطلاعات ویژه خواران تشکیل شده که اطلاعات خود را به هیات دولت ارائه می کنند.

سهیلی پور درباره پرونده بابک زنجانی نیز گفت: پس از مطرح شدن پرونده زنجانی، قوه قضاییه اطلاعات مربوط به وی را از سازمان حسابرسی درخواست کرد که البته اطلاعات قوه قضاییه با سازمان حسابرسی در خصوص بدهی بابک زنجانی تقریبا منطبق و بدهی او برابر با 2 میلیارد و 400 هزار یورو است.

وی با اشاره به اینکه بابک زنجانی بخشی از وجوه خود را از کشور خارج کرده و با تاسیس بانکی در مالزی بخشی از وجوه ایرانیان را در آن قرار داده است، گفت: به نظر می رسد بدهی های بابک زنجانی قابل دسترسی باشد.

رییس سازمان حسابرسی افزود: بابک زنجانی اعلام کرده بود 2/5 میلیارد دلار از طریق بانک مالزی متعلق به خود به حساب بانک مسکن مربوط به تامین اجتماعی واریز کرده بود که شرکت شستا اعلام کرده که چنین پولی تاکنون به این حساب واریز نشده است.

سهیلی پور با بیان آنکه 34 هزار شرکت مورد رسیدگی قرار می گیرند، گفت: بخشی از این شرکتها دولتی، بورسی و خصوصی هستند اما با توجه به اینکه سال گذشته 250 هزار اظهارنامه مالیاتی توسط شرکتها به سازمان امور مالیاتی ارائه شده، تعداد شرکتهای قابل بررسی مطلوب نیست اما در این زمینه با رشد مواجه بوده ایم.

وی درباره پرونده امیر منصور آریا نیز گفت: قوه قضاییه پس از مطرح شدن پرونده آریا سئوالاتی را از سازمان حسابرسی طرح کرد که اعلام کردیم دو سال قبل از بروز این مساله، موارد را تذکر داده بودیم به نحوی که این گروه در سال اول 70 میلیارد تومان و در سال دوم 170 میلیارد تومان بدهکار بوده و این درحالی بود که حدود 40 درصد وثیقه مالی داشته و20 درصد چک و سفته ذینفع واحد را ارائه کرده بود.

رییس سازمان حسابرسی گفت: در آن زمان سازمان حسابرسی به بانکها اعلام کرده بود که ریسک مطالبات این شرکت بالا است.

سهیلی پور ادامه داد: به دلیل افزایش نرخ ها پوشش بدهی گروه آریا امکان پذیر و این درحالی است که در ابتدا پوشش کامل امکان پذیر نبود.

وی درباره وظایف سازمان حسابرسی نیز گفت: تدوین استانداردها از وظایف این سازمان است و براین اساس هم اکنون استانداردهای حسابداری ملی در حال تدوین است و با توجه به نیاز ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس و همچنین انتقال شرکتها به بورس های بین المللی، استانداردهای بین المللی در این زمنیه نیز در حال تدوین و قرار است برخی شرکتهای بورسی این استانداردها را اجرایی کنند.

رییس سازمان حسابرسی همچنین با اشاره به تدوین بودجه عملیاتی تعهدی، گفت: امور مربوط به استانداردهای حسابرسی دولتی تدوین شده که امیدواریم از سال 94 عملیاتی شود.

سهیلی پور جمع دارایی های رسیدگی شده دولت را 11 میلیون و 871 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: منابع صندوق توسع ملی هم اکنون 40 میلیارد دلار و تسهیلات ارائه شده این صندوق حدود 13 میلیارد دلار بوده است.

وی درباره آمار معوقات بانکی نیز گفت: سازمان حسابرسی با بانک ها اختلاف نظراتی در برخی امور دارد به نحوی که معتقدیم بدهکاران قراردادهای جدیدی با بانک ها منعقد می کنند و برهمین اساس از گروه مطالبات معوق خارج می شوند و این درحالی است که هنوز باید جزء مطالبات معوق باشند.

وی افزود: به همین دلیل آمار 100 هزار میلیارد تومانی مطالبات معوق بیشتر به واقعیت نزدیک است.

اقتصام(3)9141/1053**1558
کد N94165