تذکری که به مزاح تبدیل شد

قاضی پور

تهران - ایرنا - انتقاد نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی از تغییرات ایجاد شده در صحن علنی مجلس به مزاح میان وی و علی لاریجانی که ریاست جلسه علنی پارلمان را برعهده داشت، تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، با گذشت 12 روز از انجام تغییراتی در مجلس و تعبیه اتاقک ها و گلدان هایی در صحن علنی، نماینده ارومیه در مجلس امروز در تذکری به این تغییرات انتقاد کرد و با بیان اینکه جان نمایندگان در خطر است، از رییس مجلس خواست راه فرار نمایندگان را هنگام حوادث غیرمترقبه باز کند.

«نادر قاضی پور» در جلسه علنی امروز (شنبه) مجلس در تذکری به علی لاریجانی رییس مجلس و هیات رییسه گفت: طراح قبلی صحن، فرد باعقلی بوده و راه هایی را برای آتش نشان ها و خروج نمایندگان از مجلس در مواقع اضطراری مشخص کرده بود.

نماینده ارومیه بدون توجه به اینکه مجلس به سیستم اطفای حریق مجهز است، افزود: با تغییراتی که در صحن علنی مجلس رخ داده، در صورت بروز حادثه ای آتش نشانی باید از کجا وارد صحن علنی مجلس شود؟ اگر جایی آتش بگیرد درها و راهروها بسته است و درب شرقی صحن را هم بسته اید.

قاضی پور ادامه داد: جان نمایندگان در خطر است اگر در صحن علنی مجلس اتفاقی بیفتد چه کسی از کجا فرار کند؟ همه به ویژه جانبازها زیر دست و پا له می شوند؛ آقای لاریجانی!جان حضرتعالی هم در خطر است.

در این هنگام لاریجانی خطاب به قاضی پور گفت: شما نگران جان خود نباشید.

نماینده مردم ارومیه در مجلس به بیان تذکرش ادامه داد و گفت: این گل ها و دیوارها را بردارید تا راه فراری برای نمایندگان باشد.

وی با بیان اینکه این طرح به ضرر جان نمایندگان است، اظهار داشت: اگر اتفاقی رخ دهد هیچ کس نمی تواند فرار کند.

در این هنگام لاریجانی با خنده و به مزاح خطاب به قاضی پور گفت: من برای شخص جنابعالی، آن انتها یک قسمت آتش نشانی در نظر می گیرم.

قاضی پورهم با خنده گفت: من دوره اش را دیده ام، اگر شما آتش بگیرید شما را خارج می کنم خیالتان راحت! شما را دوست دارم.

به گزارش ایرنا، در تغییرات جدید مجلس، چهار اتاقک چوبی در انتهای صحن علنی قرار گرفته است تا از تجمع نمایندگان در این بخش ها جلوگیری شود، ارتفاع این اتاقک ها تا بالکن صحن مجلس است که میدان دید خبرنگاران و مهمانان مستقر در طبقه دوم را محدود می کند.

این تغییرات در چیدمان صحن علنی به این خاطر صورت گرفت که انتهای صحن مجلس محل برگزاری جلسات غیررسمی دو یا چند نفره نمایندگان و گفت و گو های آنان بود.

همچنین در این تغییرات در گوشه و کنار صحن، گلدان های گل مصنوعی گذاشته شده است تا علاوه بر تزئین فضای مجلس، محلی برای راه رفتن ها و گفت و گوهای دو جانبه و چند جانبه نمایندگان نباشد.

به گفته حسین سبحانی نیا عضو هیات رییسه مجلس، این تغییرات برای ارتقای تمرکز کاری نمایندگان صورت گرفته است زیرا در فضای پشت آخرین ردیف از صندلی های نمایندگان در صحن مجلس، نشست ها و تجمع هایی برگزار می شد و حتی برخی نمایندگان پیاده روی می کردند که این اقدامات باعث شده بود نمایندگان تمرکز کاری کافی نداشته باشند.

سیام(3)**9121**2025**9132**1572
کد N93912