ویرایش جدید دانشنامه​ 50 جلدی امام خمینی (ره) منتشر می شود

امام خمینی

تهران - ایرنا - مدیر ویرایش و نشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) گفت: مجموعه 50 جلدی موسوعه (دانشنامه) امام خمینی (ره) شامل کتب اصولی، فقهی، فتوایی، استفتائات و کتاب های اخلاقی، عرفانی و فلسفی با ویرایش جدید منتشر خواهد شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری جماران؛ حجت الاسلام رضا هوشیاری، افزود: غیر از بخشی از استفتائات که در این مجموعه منتشر خواهد شد، تمامی کتاب های حضرت امام با تحقیقات محققین مختلف قبلاً چاپ و منتشر شده است، ولی از آن جایی که نحوه ویرایش و تحقیق آن ها متفاوت بوده، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی دفتر قم تصمیم به یکسان سازی تحقیقات و منابع و ویرایش صوری آنها گرفت که اکنون پس از چند سال این مجموعه آماده شده است.

وی گفت: این موسوعه دارای 35 عنوان کتاب است که بعضی از آن ها در دو یا چند جلد تنظیم شده است.

مدیر ویرایش و نشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) دفتر قم، تعداد بسیاری از استفتائات جمع آوری شده در این مجموعه را جدید دانست و افزود: استفتائات یک مجموعه 10 جلدی است، در حالی که سه جلد آن قبلاً منتشر شده بود و بخش زیادی از آن برای نخستین بار چاپ می شود. این 10 جلد با توجه به تفکیک سؤالات و تنظیم آن بر اساس مسائل مطرح شده در تحریرالوسیله امام تنظیم شده است.

وی ادامه داد: تمامی استفتائات که ممهور به مهر حضرت امام است و نیز استفتائاتی که درباره مسائل سیاسی و اجتماعی در صحیفه امام ذکر شده است در این مجموعه مورد استفاده قرار گرفته است.

هوشیاری اضافه کرد: موضوع بندی استفتائات جامع بوده و شامل تمامی مسائل عبادی و مقدمات آن، مباحث مربوط به تجارت و معاملات و عقود و ایقاعات، مباحث خانوادگی، احکام ارث، قضاوت و حدود و قصاص و احکام اجرایی و سیاسی و مسائل مستحدثه مثل بیمه و امور بانکی و تلقیح و تغییر جنسیت و مسائل امنیتی و بین الملل و روابط با سایر کشورها و غیر آن است.

وی تاکید کرد که موسوعه امام خمینی تا پایان سال 1392 به اتمام خواهد رسید.

به گفته این عضو مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) دفتر قم؛ سی دی مجموعه آثار در حال تهیه است و قرار است که بعد از اتمام کار، نرم افزاری برای مجموعه آثار تهیه شود. ترجمه متون موجود نیز در این نرم افزارها قرار خواهد گرفت.

هوشیاری با ذکر این نکته که فعلاً ترجمه متون عربی امام در دستور کار قرار ندارد، گفت: البته اگر کسی خودش ترجمه­ ای را در اختیار ما قرار دهد، ما ترجمه وی را به عنوان کار تحقیقاتی پس از ارزیابی های لازم ارائه می­ دهیم. اما ترجمه کتاب­های فقهی و اصولی امام فعلاً در برنامه ما نیست. ضمناً روند حوزه نیز این طور نبوده که کتاب های علما را ترجمه کنند چون کتاب ها تخصصی است و قابل استفاده متخصصان می باشد.

وی درباره پروژه­ای که به منظور شرح کتب امام در حال انجام است اظهار داشت: درباره موضوعات فقهی ـ اصولی، اخلاقی و عرفانی، سیاست و... حدود 15 همایش در قم برگزار شده که به مبانی امام درباره موضوعات خاص توجه کرده است. در حال حاضر همایش منشور برادری، تحریرالوسیله، اجتهاد و تقلید و خطابات قانونی در دستور کار تحقیقاتی قرار دارد. نشست های علمی نیم روزه نیز به عنوان مثال با موضوع خطابات قانونی داشته­ ایم که مقالات آن در حال آماده سازی است. ضمناً موضوعاتی به محققین داده شده است که به مرور به ثمر خواهد نشست.

هوشیاری در بخش دیگری از سخنان خود درباره پایان­ نامه­ هایی که در دانشگاه­ها درباره امام انجام می شود گفت: ما از پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که موضوع آن امام باشد، حمایت می­کنیم و برترین­ها را پس از ارزیابی نیز منتشر می­کنیم. تاکنون 20 مورد پایان­نامه از 200 پایان نامه­ای را که در دو سال گذشته به دستمان رسیده است، چاپ کرده­ایم.

وی درباره انتشار پروژه های واحد خاطرات گفت: در حال حاضر حدود 10 مورد از خاطرات ضبط شده درباره امام خمینی به نقل از یاران و شاگردان ایشان در حال تکمیل است، که هر یک حدود 500 صفحه یا بیشتر خواهد شد. گروهی که در واحد خاطرات فعالیت می­کنند به تاریخ مسلط هستند. خاطره های مختلف را می­بینند و از بین آنها سؤال طرح می­کنند. ضمن اینکه نسبت به مسائل روز و سیاسی هم اشراف دارند.

هوشیاری با ذکر نمونه­ای از خاطرات سید حسین و سید محسن موسوی تبریزی از امام توضیح داد: کتاب خاطرات این دوستان در حدود 600 صفحه خواهد بود. تاکنون 37 جلسه مصاحبه که حدود 500 صفحه است پیاده و آماده چاپ شده است. 50 جلسه دیگر از ایشان داریم که برخی از آنها در مرحله پیاد­ه­سازی و ویرایش است و برخی دیگر درمرحله انجام مصاحبه است.

وی درباره کتابخانه تخصصی امام خمینی(ره) در دفتر قم توضیح داد: جالب است بدانید یک نسخه از هر مطلب و اثری از امام که در هر جای جهان منتشر شده در حد امکان تهیه و در کتابخانه تخصصی امام خمینی در قم وجود دارد. کتابخانه تخصصی همه کتاب هایی را که درباره امام و اندیشه و افکار ایشان و یا انقلاب اسلامی نوشته شده است را دربر می گیرد و در اختیار افراد علاقه مند و محققان قرار می دهند، ضمناً در این کتابخانه بیش از 10000 پایان نامه در موضوعات مربوط به امام و انقلاب نیز وجود دارد.

سیام**1348**1535
کد N93908