سفیر انگلیس: روسیه میزبانی المپیک زمستانی 2014 را با کمک یک قاچاقچی به دست آورد

سفیر سابق انگلیس در ازبکستان مدعی شد که روسیه با کمک یکی از بزرگترین قاچاقچی‌های مواد مخدر جهان، میزبان بازی‌های المپیک زمستانی 2014 شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایرن (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، پس از اینکه کمیته بین‌المللی المپیک در سال 2007، بازی‌های المپیک زمستانی 2014 را به سوچی روسیه داد، رئیس هیات روس، به روشنی از غفور رحیمف، تاجر ازبک تشکر کرده و گفت که بدون حمایت او پیروز شدن سوچی در رقابت با دیگر کشورها سخت بود.

اما به گفته مقامات آمریکایی، رحیمف یک رئیس مافیا و قاچاقچی هروئین است که در حال حاضر در ازبکستان نیز با اتهاماتی روبرو است.

در همین راستا کرگ مورای، سفیر پیشین انگلیسن در ازبکستان عنوان کرد: رحیمف جزو چهار یا پنج قاچاقچی بزرگ هروئین در جهان است. او یک تبهکار بزرگ و خطرناک است. حتی خود رحیمف نیز اذعان کرد که در این زمینه به روسیه کمک کرده بود.

سخنگوی رحیمف در این خصوص گفت: او از روابط و نفوذ خود استفاده کرد. اما ارائه رشوه را تکذیب کرده و گفت که چنین چیزی لازم نبود.

گفته می‌شود که رحیمف از آسیای مرکزی به اروپا هروئین قاچاق می کند. با اینکه رحیمف از حضور در بازی‌های المپیک 2000 سیدنی منع شده بود، اما همچنان نایب رئیس شورای المپیک آسیا است. خزانه داری آمریکا در سال 2012 علیه او تحریم‌های مالی وضع کرده و او را عضوی از شبکه جنایت کاران روسی آسیایی دانست.

این اتهامات در حالی مطرح شدند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، وجود هرگونه فساد در شکست دادن رقبایی همچون اتریش و کره جنوبی و به دست آوردن امتیاز برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2014 را رد کرده است.

انتهای پیام

کد N93814