هاگل: کابل نمی‌تواند در امضای معاهده امنیتی تاخیر بیندازد

سیاسی

وزیر دفاع آمریکا گفت، افغانستان نمی‌تواند درباره تصمیم امضای معاهده امنیتی با آمریکا و باقی ماندن تعدادی از نیروهای این کشور در افغانستان پس از 2014 تاخیر ایجاد کند.

وزیر دفاع آمریکا گفت، افغانستان نمی‌تواند درباره تصمیم امضای معاهده امنیتی با آمریکا و باقی ماندن تعدادی از نیروهای این کشور در افغانستان پس از 2014 تاخیر ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارنظر از سوی چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا در پی آن مطرح شد که یکی از روزنامه‌های آمریکایی گزارش داد، کمک‌های آمریکا به افغانستان در حال هزینه و صرف شدن در راهی نادرست است.

هاگل در جریان سفر به لهستان گفت: شما نمی‌توانید تصمیم درباره امضای معاهده امنیتی با آمریکا را به تاخیر بیندازید چرا که برنامه‌ریزی، اختصاص بودجه و تمام این موارد درباره این معاهده با یکدیگر ارتباط دارد و افغانستان نمی‌تواند باعث تاخیر امضای این معاهده شود.

دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا این معاهده را به حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان ارایه کرده تا آن را امضا کند و هشدار داده که واشنگتن و کشورهای عضو ناتو در صورت عدم امضای این معاهده تمام سربازان خود را در پایان سال 2014 از افغانستان خارج می‌کنند.

کرزای خواستار پایان عملیات ارتش آمریکا در مناطق مسکونی افغان و برداشتن گامی در انجام و به ثمر رسیدن مذاکرات صلح با طالبان پیش از امضای این معاهده شده است.

وزیر دفاع آمریکا همچنین افزود که به حق کرزای درباره تصمیمش درباره این معاهده احترام می‌گذارد و گفت: واشنگتن یک قابلیت و ظرفیت محدود در تاثیر گذاشتن بر تصمیمات مقام‌های افغان دارد.

اوباما نیز اعلام کرده که آمریکا آماده باقی گذاشتن تعدادی از نیروهای این کشور در افغانستان برای آموزش و کمک به سربازان افغان است. حامد کرزای در بیانیه‌ای گفت، امیدوار است سخنرانی اوباما مثبت باشد. علاوه بر این هیچ ضرب الاجلی برای امضای این معاهده امنیتی دو جانبه وجود ندارد و تنها با سخت کوشی و صبر کابل و واشنگتن می‌توانند درباره اقدامات در آغاز روند صلح همکاری داشته باشند.

انتهای پیام

کد N93803