امیدواری آمریکا به تعیین چارچوبی برای صلح خاورمیانه در هفته‌های آتی

سیاسی

دولت اوباما امیدوار است در هفته‌های آینده بتواند "چارچوبی" برای "تحقق صلح" میان اسرائیل و فلسطین تعیین کند. قرار است مذاکرات نهایی برای "صلح خاورمیانه" تا پیش از پایان سال ۲۰۱۴میلادی برگزار شود.

دولت اوباما امیدوار است در هفته‌های آینده بتواند "چارچوبی" برای "تحقق صلح" میان اسرائیل و فلسطین تعیین کند. قرار است مذاکرات نهایی برای "صلح خاورمیانه" تا پیش از پایان سال ۲۰۱۴میلادی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مارتین ایندیک٬ نماینده ویژه دولت آمریکا در مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین در دیداری محرمانه با رهبران یهودی آمریکا گفت دولت ایالات متحده امیدوار است در هفته‌های آینده با نهایی کردن "چارچوب صلح خاورمیانه" زمینه را برای برگزاری دور نهایی مذاکرات میان دو طرف فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ مارتین ایندیک که سخت در تلاش است تا به تردیدهای فزاینده موجود در ایالات متحده پیرامون تلاش‌های آمریکا برای تحقق صلح میان اسرائیل و فلسطین پاسخ دهد تاکید کرد که تعیین چارچوب صلح می‌تواند مسائل اصلی مورد اختلاف میان دو طرف را حل‌وفصل کند.

رویترز به نقل از کسانی که در این نشست محرمانه و غیرعلنی حضور داشتند اعلام کرده تعیین حدود مرزی، شهرک‌سازی‌های اسرائیل ٬امنیت دو طرف و موضوع پناه‌جویان از مهم‌ترین مسائل مورد اختلاف است که تحقق صلح را با تاخیرهای پیوسته مواجه کرده است.

وضعیت آینده بیت‌المقدس هم از جمله مسائل مبهمی است که تا کنون راه‌حلی برای آن پیدا نشده است.

رسانه‌های اسرائیلی بر اساس اخباری که از این نشست به بیرون درز کرده٬ گفته‌اند قرار است ۷۵ تا ۸۰ درصد از شهرک‌های یهودی‌نشین ساخته‌شده در کرانه باختری همچنان باقی بمانند.

با این حال٬ یکی از مقامات دولت آمریکا روز جمعه اعلام کرد که درباره شهرک‌های یهودی‌نشین «هیچ چیزی با قطعیت اعلام نشده است.»

به گزارش دویچه وله،‌ چارچوب صلح خاورمیانه قرار است همچنین بستری برای ایجاد "منطقه امنیتی اسرائیل" در کرانه باختری رود اردن فراهم کند؛ یکی از خواسته‌های اصلی اسرائیل که فلسطینی‌ها تا کنون با آن موافقت نکرده‌اند. منابع رویترز گفته‌اند هنوز مشخص نیست که حضور نظامی اسرائیل در این منطقه تا چه زمانی ممکن است دوام داشته باشد.

در صورت پذیرش هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی٬ مذاکرات بر سر جزئیات می‌تواند حتی بیشتر از مدت‌زمان ۹ماهه‌ای که پیش‌تر تعیین شده بود ادامه یابد. مهلت ۹ماهه پیشین ۲۹آوریل سال جاری (۹اردیبهشت) پایان خواهد یافت.

میانجی‌گری آمریکا برای مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل در ژوئیه سال ۲۰۱۳بعد از سه سال توقف از سر گرفته شد.

در پی آن جان کری به رغم بدبینی‌های موجود نسبت به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات، مسئولیت میانجی‌گری را برعهده گرفت.

آخرین بار این مذاکرات در سال ۲۰۱۰برگزار شده بود که با اختلاف بر سر شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی اشغالی به بن‌بست رسید.

با سپردن مسئولیت پی‌گیری صلح خاورمیانه به دست جان کری٬ نشانه‌هایی از پیشرفت در گفت‌وگوها دیده شده٬اما سرانجام آن هنوز هم مشخص نیست.

انتهای پیام

کد N93801