اخضر ابراهیمی: در نشست ژنو2 هیچ چیزی بدست نیاوردیم

نشست ژنو 2 مخالفان,مونیخ

مونیخ - ایرنا - نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفت: بعد از 8 روز مذاکره و گفت وگو در نشست ژنو درمورد یافتن راهی برای پایان دادن به بحران سوریه متاسفانه هیچ چیزی بدست نیاوردیم.

به گزارش ایرنا، ˈاخضر ابراهیمیˈ که بلافاصله بعد از پایان مذاکرات ژنو 2 در مونتروی سوئیس خود را به مونیخ رسانده بود، در ساعات پایانی روز جمعه با حضور در میزگرد تخصصی بررسی اوضاع سوریه در نخستین روز از کنفرانس امنیتی مونیخ در سخنانی دلسردی خود را از روند مذاکرات و تلاش ها برای پایان دادن به بحران سوریه اعلام کرد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: ما در مذاکرات چند روزه اخیر درمورد سوریه در ژنو هیچ چیزی بدست نیاوردیم و باید بگویم از زمانی که من مسئولیت در این زمینه برعهده گرفته ام، وضعیت بد بوده و این طور که پیداست بدتر از این هم خواهد شد.

وی افزود: ما در نشست ژنو سعی کردیم تا درمورد دستیابی به یک راه حل سیاسی رایزنی کنیم زیرا معتقدیم حل بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

ابراهیمی افزود: بعد از این همه گفت و گو و نشست در ژنو باید بگویم واقعیت امر این است که در حل مشکل پیچیده سوریه ناکام مانده ایم.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در ادامه سخنان خود از دولت هایی که از دولت سوریه و مخالفان بشار اسد حمایت کرده و روی آنها نفوذ دارند خواست که طرفین درگیری را به انجام مذاکرات سازنده و جدی برای پایان دادن به جنگ داخلی این کشور تشویق کنند.

ابراهیمی خواهان بسیج کشورهای منطقه از جمله ایران، ترکیه و عربستان برای حل بحران سوریه شد و افزود: البته باید این نکته مهم مد نظر قرار گیرد که این کشورها نیز منافع و نگرانی هایی در سوریه دارند.

وی افزود: من امیدوارم منطقه خاورمیانه نسبت به این فاجعه بیدار شود و البته چاره ای هم جز این ندارد زیرا این خطر وجود دارد که بحران سوریه کل منطقه را درگیر کند همینطوری که می بینیم آوارگان سوری و سلاح های نظامی در کشورهای همسایه منتقل می شوند.

میزگرد تخصصی برررسی اوضاع سوریه جمعه شب در اولین روز از نشست امنیتی مونیخ با حضور اخضر ابراهیمی، نخست وزیر لبنان، وزیر خارجه ایتالیا، کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل و رییس سازمان دیده بان حقوق بشر برگزار شد.

اروپام** 2051** 1701** 1337
کد N93612