انتقاد مسکو از تصمیم کری برای دیدار با رهبران مخالف اوکراینی/هشدار ارتش اوکراین

سیاسی

دیمیتری روگوزین، معاون نخست‌وزیر روسیه دیدار جان کری، وزیر خارجه آمریکا با رهبران مخالفان دولت اوکراین را یک "سیرک" خواند. این دیدار در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ انجام می‌شود.

دیمیتری روگوزین، معاون نخست‌وزیر روسیه دیدار جان کری، وزیر خارجه آمریکا با رهبران مخالفان دولت اوکراین را یک "سیرک" خواند. این دیدار در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جان کری، وزیر خارجه آمریکا با ویتالی کلیچکو، قهرمان بوکس سابق و رهبر حزب اودار، آرسنی یاتسنیوک، وزیر اقتصاد پیشین و رهبر کنونی حزب یولیا تیموشنکو و روسلانا لیدیچکو یک خواننده پاپ دیدار و گفتگو می‌کند.

در این گفتگوها امکانات اپوزیسیون برای تشکیل یک دولت جدید بررسی می‌شود. جنیفر ساکی، سخنگوی وزیر خارجه امریکا گفته است که در حال حاضر مسئله تحریم اوکراین در کنگره آمریکا در دست بررسی است، اما هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.

نمایندگان دولت اوکراین نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت دارند، اما جان کری سخنی در این باره نگفته است که آیا با آن‌ها نیز دیدار خواهد کرد یا نه.

منتقدان می‌گویند هیج‌یک از رهبران چهره‌ای نیستند که بتوانند به پراکندگی اپوزیسیون پایان دهند. منتقدان به اپوزیسیون اوکراین ایراد می‌گیرند که فاقد یک رهبری قوی است. به عنوان مثال اگر ویتالی کلیچکو تلاش می‌کرد که به اشغال مراکز دولتی توسط اپوزیسیون پایان دهد، احتمالا ناکام می‌ماند.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه دویچه‌وله، ارتش اوکراین نیز تا به حال در جنگ قدرت دخالت نکرده بود اما به نظر می‌رسد اکنون قصد ورود به صحنه را دارد.

ارتش اوکراین هشدار داد: این قابل تحمل نیست که تظاهرکنندگان دست به اشغال مراکز دولتی بزنند. رئیس جمهور یانوکوویچ باید به سرعت اقدام کند.

تا کنون ارتش اوکراین خود را از درگیری‌های هفته‌های اخیر دور نگه داشته بود. اما اکنون ارتش نسبت به خطر تجزیه کشور هشدار می‌دهد و از یانوکوویچ می‌خواهد که به بحران خاتمه دهد.

در اطلاعیه ارتش که در وب‌سایت وزارت دفاع منتشر شده، آمده است: سربازان و کارکنان وزارت دفاع از رئیس جمهور می‌خواهند که در چارچوب قانون گام‌های لازم برای بازگرداندن ثبات به اوضاع کشور را بردارد و رضایت خاطر جامعه را به دست آورد.

ارتش در اطلاعیه خود هم‌چنین هشدار داد: تعمیق بحران تمامیت ارضی اوکراین را به خطر می‌اندازد.

انتهای پیام

کد N93408