الزعبی: در مذاکرات ژنو 2 امتیازدهی نمی‌کنیم

سوريه

وزیر اطلاع رسانی سوریه خاطرنشان کرد که هیات اعزامی دولت در مذاکرات ژنو2 هیچ امتیازدهی نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایرن (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری پانوراما، عمران الزعبی، وزیر اطلاع رسانی سوریه خاطرنشان کرد: دور جدید مذاکرات در ماه فوریه برگزار خواهد شد اما مخالفان در هیچ یک از مراحل مذاکرات نخواهند توانست امتیازهایی را به دست آورند که اسرائیل از به دست آوردن آن عاجز شده است.

وی عنوان داشت: اگر مخالفان خواهان آغاز مذاکرات سیاسی هستند ما استقبال می‌کنیم. اما اگر تروریست‌ها بخواهند معرکه‌ای را به راه بیاندازند بدانند که ما مرد جنگ و درگیری هستیم.

در همین راستا احمد الجربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در کنفرانسی خبری با طرح این ادعا که نظام سوریه در مذاکرات وقت‌کشی می‌کرد گفت: ما در ژنو 2 وارد یک جنگ سیاسی شده‌ایم. ژنو 2 چهره واقعی نظام را نشان داد و ما از طریق ژنو می‌خواستیم که چهره نظام در مقابل ناظران این نشست مشخص شود و ما به این هدف خود رسیدیم.

وی مدعی شد که نظام سوریه درصدد آن بود تا دور نخست مذاکرات را بدون هیچ پیشرفتی به پیش ببرد و ما برای پیشبرد مذاکرات جهت ساخت سوریه آزاد صادق بودیم.

الجربا تصریح کرد: ما با توافقنامه ژنو یک موافق هستیم و از طرف دیگر خواستیم تا آن را اجرا کند.

رئیس ائتلاف مخالفان سوریه ادامه داد: هرچند که ما توافق سیاسی در ژنو 2 امضا نکردیم اما در این نشست یک جمهوری سیاسی جدید متولد شد و بشار اسد اگر فکر می‌کند که می‌تواند آنچه را که با جنگ نتوانست به دست آورد از طریق راهکارهای سیاسی می‌تواند به دست آورد در "اشتباه" است.

وی با طرح این ادعا که نظام سوریه در گشودن گذرگاه‌های امن در شهر حمص تعلل ورزیده تاکید کرد: زمانی که نظام سوریه حملات خود را متوقف کند می‌تواند درخواست توقف حمایت از ما برای دفاع از خود را مطرح کند.

احمد الجربا در ادامه افزود: ما مصمم هستیم تا برای بار دوم به مذاکرات بازگردیم و این در حالی است که هیات اعزامی از سوی نظام به این مذاکرات پایبند نیست و ما بر تشکیل هیات انتقالی که سوریه را به ساحل امن برساند اصرار داریم.

انتهای پیام

کد N93204