جان کری به سوریه هشدار داد

شیمیایی,کری

تهران- ایرنا- جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه به بشار اسد رییس جمهوری سوریه هشدار داد که در صورت تحقق نیافتن توافقنامه های مربوط به برچیدن زرادخانه شیمیایی سوریه، ممکن است با پیامدهایی روبرو شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از برلین، کری پیش از مذاکره در برلین با ˈآنگلا مرکلˈ صدر اعظم آلمان مدعی شد: دمشق در حال اجابت زمانبندی توافق شده آمریکا و روسیه در مورد خروج زرادخانه شیمیایی این کشور نیست.

وی ادامه داد: ˈما اکنون می دانیم که رژیم اسد سرعت لازم را برای تحقق وعده اش در مورد انتقال سلاح های شیمیایی سوریه به خارج از کشور از خود نشان نمی دهد.ˈ

کری افزود: ˈمن به بشار اسد یاد آوری می کنم که توافقنامه ای که ما در نیویورک با شورای امنیت دست یافتیم، تصریح می کند که اگر مسایل عدم اجابت ایجاد شود، باید آن را به شورای امنیت برای انطباق با اهداف فصل هفتم منشور ارجاع داد.ˈ

آمریکا و روسیه سپتامبر گذشته برای برچیدن سلاح های شیمیایی سوریه به توافق رسیدند. این توافق مورد استقبال و تایید دولت سوریه نیز قرار گرفت و در این خصوص قدم های مهمی از جمله مهیا سازی بازدید کارشناسان از محل های نگهداری این سلاح ها و نیز انهدام تجهیزات مربوط و انتقال بخشی مواد شیمیایی برداشته شد.

این توافق، تعهد به اعمال تدابیری براساس فصل هفتم منشور در شورای امنیت را شامل می شود که به اعمال تحریم یا اقدام نظامی علیه کشور متخلف اشاره دارد.

سازمان منع سلاح های شیمیایی مستقر در لاهه، روز جمعه از سوریه خواست در خارج کردن این سلاح ها از سوریه شتاب بیشتری نشان دهد.

مترجمام**1403**1542**
کد N92977