در کنفرانس خبری با وزیر خارجه آلمان،

کری:همه گزینه‌ها در قبال سوریه همچنان مطرح است/ از مخالفان سوری حمایت می‌کنیم

وزیر خارجه آمریکا امروز (جمعه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای آلمانی خود با بیان اینکه واشنگتن از تلاش‌های مخالفان سوریه حمایت می‌کند، تاکید کرد: همه گزینه‌ها در خصوص سوریه همچنان مطرح است.

وزیر خارجه آمریکا امروز (جمعه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای آلمانی خود با بیان اینکه واشنگتن از تلاش‌های مخالفان سوریه حمایت می‌کند، تاکید کرد: همه گزینه‌ها در خصوص سوریه همچنان مطرح است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سفرش به برلین، پایتخت آلمان با فرانک ولتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان دیدار و دو طرف در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند.

وی تاکید کرد: روابط میان آلمان و آمریکا روابط خوبی است و باید این روابط تقویت شود، چرا که آلمان و آمریکا تاریخی طولانی در روابط دو جانبه دارند.

کری در خصوص افغانستان نیز اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در خاک افغانستان حضور دارند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در خصوص خشونت‌های اوکراین، تاکید کرد، خشونت به نفع هیچ کشوری نیست و این تنها به اوکراین محدود نمی‌شود اما ملت اوکراین در تعیین آینده خود آزاد هستند و ما از ملت اوکراین در تحقق خواسته‌هایشان حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما مخالف خشونت هستیم و از دولت و مخالفان اوکراین می‌خواهیم که به مذاکره سیاسی بپردازند و به کمک به ملت اوکراین در تحقق خواسته‌هایشان پایبندیم.

در خصوص سوریه نیز کری تاکید کرد: من پیامم به مخالفان سوریه این است که من، اوباما و ملت آمریکا با تلاش‌های شما همراهیم و شجاعت‌تان را تحسین می‌کنیم و تا زمان تحقق خواسته‌هایتان در انجام اصلاحات، از شما حمایت می‌کنیم.

وی گفت: بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه باید این مسئله را درک کند که با قطعنامه‌های شورای امنیت که در آن تاکید شده سلاح‌های شیمیایی سوریه باید بر اساس جدول زمانی مشخص از بین بروند، موافقت کرده لذا باید به این تعهدات عمل کند. من از دولت سوریه می‌خواهم به جدول زمانی مربوط به سلاح‌های شیمیایی پایبند باشد، چرا که تاکنون سوریه در تعهد به این جدول زمانی ضعیف عمل کرده و در انتقال سلاح‌های شیمیایی به خارج از این کشور تاخیر داشته است.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آمریکا درباره سوریه و پایبندی به جدول زمانی امحای سلاح‌های شیمیایی این کشور چگونه عمل خواهد کرد، گفت:‌ همه گزینه‌ها در مقابل ما مطرح است ولی از نظام سوریه می‌خواهیم به تعهداتش پایبند بوده و در روند انتقال سلاح‌های شیمیایی به خارج از این کشور شتاب کند. ما، دوستان و شرکایمان درباره گزینه‌هایی که می‌توان با آنها با نظام سوریه تعامل کرد، توافق نظر داریم.

انتهای پیام

کد N92489