کشته شدن 2371 پاکستانی در 330 حمله پهپادی آمریکا از سال 2006 تاکنون

سیاسی

بر اساس مدارک محرمانه‌ای که توسط افسرهای ارشد پاکستانی جمع‌آوری شده است، آمریکا از سال 2006 تاکنون 330 حمله با پهپاد در این کشور انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه رادیویی صدای روسیه، این سند، کامل‌ترین مجموعه اطلاعات از حملات پهپادی آمریکا است که تاکنون منتشر شده است و در آن مکان وقوع حمله و حتی در برخی موارد جزئیاتی دقیق‌تر نیز ذکر شده‌اند.

اما نکته جالب این جاست که پس از 2008 از ثبت تلفات غیرنظامیان در این حملات در سند خودداری شده و حتی جزئیات قربانیان غیرنظامی که دولت اعلام کرده بود، نیز حذف شده‌اند.

اما قربانیان حملات پهپادی آمریکا به پاکستان 2371 تن تخمین زده شده است.

دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی لندن که این سند را منتشر کرده است در این خصوص اعلام کرد که این مدارک افشا شده، تنها بخشی از منابع اطلاعاتی متعددی است که دولت پاکستان از فعالیت پهپادهای آمریکا جمع‌آوری کرده است. اما حتی قربانیان غیرنظامی حملاتی که بسیار مشخص بوده و دولت‌های قبیله‌ای پاکستان آنها را ثبت کرده‌اند نیز در این سند ذکر نشده است.

این در حالی است که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی در سال 2011 به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شد که تا آن زمان بیش از دو هزار شبه‌نظامی و تنها 50 غیرنظامی در حملات پهپادهای آمریکایی کشته‌ شده‌اند.

اسلام‌آباد، اعتبار سند فاش شده را زیر سؤال نبرده است اما آن را تائید نیز نکرده است.

انتهای پیام

کد N92050