وزیر انرژی ترکیه: احتمال دو برابر کردن واردات گاز از ایران وجود دارد

سیاسی

وزیر انرژی ترکیه یک روز پس از سفرش به ایران اعلا م کرد که اگر دو کشور بتوانند در زمینه قیمت به توافق برسند ترکیه ممکن است میزان گاز طبیعی را که از ایران وارد می‌کند دو برابر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تانر ییلدیز وزیر انرژی ترکیه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت که خرید گاز طبیعی از جمهوری اسلامی ایران یکی از موضوعات اصلی سفر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در سفرش به ایران بود ولی افزود که دو طرف هنوز با توافق در زمینه‌ی قیمت فاصله دارند.

ییلدیز با بیان این که " ما درباره‌ این که چگونه می‌توانیم واردات‌مان را تا 20 میلیارد متر مکعب افزایش دهیم و همینطور مکانیزم‌های قیمت لازم برای آن گفت و گو کردیم " افزود که ترکیه روی کاهش قیمت گاز تاکید کرده است.

ییلدیز گفت که ایران در پاسخ، پیشنهاد فروش گاز بیشتری را به ترکیه داده است و این پیشنهاد در دست بررسی است.

وزیر انرژی ترکیه افزود: در مرحله کنونی این قیمت هنوز رضایت بخش نیست.

وی افزود: مسلم است که اگر توافقی در زمینه‌ی قیمت صورت نگیرد ما نمی‌توانیم چنین توافقی را امضا کنیم . تیم‌های ما به کار روی این مساله ادامه خواهند داد.

ترکیه بارها مدعی شده است که قیمت گاز طبیعی ایران بیش از حد زیاد است.

ترکیه تقریبا برای تامین همه گاز طبیعی‌ مورد نیازش به واردات متوسل می‌شود و انتظار می رود واردات گاز طبیعی‌اش در سال جاری به 52 میلیارد مکعب متر برسد.

ییلدیز بدون این که به جزییات اشاره کند گفت: ما علاوه بر آن درباره‌ی یک سیستم داد و ستد کالا نیز با ایران صحبت کرده‌ایم که بر اساس آن می‌توانیم واردات انرژی را با کالا مبادله کنیم.

انتهای پیام

کد N92049