موضوعات مورد بحث در کنفرانس امنیتی مونیخ

سیاسی

طبق گزارشات، راه‌حل‌های بحران سوریه، موضوع برنامه هسته‌ای ایران و امنیت سایبری، از موضوعات اصلی دستور کار پنجاهمین کنفرانس امنیتی مونیخ است که از امروز (جمعه) آغاز می‌شود.

طبق گزارشات، راه‌حل‌های بحران سوریه، موضوع برنامه هسته‌ای ایران و امنیت سایبری، از موضوعات اصلی دستور کار پنجاهمین کنفرانس امنیتی مونیخ است که از امروز (جمعه) آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، حدود 20 رهبر، 50 وزیر امور خارجه و دفاع، دانشمندان و فعالان حقوق بشر از سرتا سر جهان در این کنفرانس، شرکت‌ می‌کنند.

از شرکت‌کنندگان مهم این نشست، می‌توان به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا، اندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، جان کری و چاک هاگل، وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، محمد جواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران و اخضر ابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه اشاره کرد.

همچنین فرانک والتر اشتاینمایر و اورسولا فون در لین، وزرای امور خارجه و دفاع آلمان نیز در این نشست حضور دارند.

اوضاع اوکراین نیز با توجه به حضور لئویند کوژارا، وزیر امور خارجه موقت این کشور در نشست مورد بحث قرار خواهد گرفت. وی در همین راستا با لاوروف و بان کی مون دیدار خواهد کرد تا راه‌های پایان دادن به بحران اوکراین را مورد بررسی قرار دهند.

همچنین سران اپوزیسیون اوکراین نیز در این کنفرانس حضور می‌یابند و کوژارا با ویتالی کلیچکو، رهبر حزب اپوزیسیون اودار (مشت) دیدار خواهد کرد.

حاضران در این کنفرانس، شرایط و چشم‌انداز پیشرفته روابط بین آتلانتیکی و امنیت انرژی را نیز مورد بحث قرار خواهند داد.

طبق گزارشات، یک گفت‌وگوی "تاریخی" در این نشست بین هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و هلموت اشمیت، صدراعظم پیشین آلمان صورت خواهد گرفت.

این دو سیاستمدار در سال 1963 در اولین کنفرانس این نشست شرکت کرده بودند.

انتهای پیام

کد N91907