عقب نشینی برخی دموکرات‌های آمریکایی از حمایت از طرح تحریم‌ها

سیاسی

خبرگزاری فرانسه با اشاره به این که برخی سناتورهای دموکرات حمایت خود از طرح تحریم‌ها علیه ایران را پس گرفته‌اند افزود که به نظر می‌رسد باراک اوباما فعلا در تلاش برای جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید در کنگره موفق شده است.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به این که برخی سناتورهای دموکرات حمایت خود از طرح تحریم‌ها علیه ایران را پس گرفته‌اند افزود که به نظر می‌رسد باراک اوباما فعلا در تلاش برای جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید در کنگره موفق شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارشش نوشت: پس از آن که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در سخنرانی سالانه خود طرح تحریم‌ها را تهدید به وتو کرد تعدادی از سناتورهای دموکرات که پیش از این از طرح دو حزبی تحریم‌ها حمایت کرده بودند، عقب نشینی کردند.

چندین منبع آشنا با اتفاقات پشت پرده گفتند که تعدادی از سناتورهای دموکرات دیگری که حمایت خود را از طرح تحریم‌ها اعلام کرده بودند در خفا خواستار یک رای آسیب زننده به رئیس جمهور خود نبودند.

طبق برخی گزارشات که در هفته‌های اخیر منتشر شد، طرح تحریم‌ها حدود 59 رای مثبت احتمالی داشت که 16 رای آن متعلق به دموکرات‌ها بود؛ ولی به نظر می‌رسد تحولات اخیر مانع پیشبرد این طرح خواهد شد.

سناتور ریچارد بلومنتال در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه گفت: من قویا حامی این طرح هستم ولی فکر می‌کنم که در حال حاضر و تا زمانی که پیشرفت آشکار و معنادار در مذاکرات با ایران وجود داشته باشد، رای گیری درباره ی این طرح لازم نیست.

کریس کنز ، سناتور دموکرات آمریکایی نیز به دنبال سخنرانی سالانه اوباما دیدگاه مشابهی را مطرح کرد و گفت اکنون زمان رای گیری در زمینه‌ی طرح تحریم‌های ایران نیست.

جو منچین یک سناتور دموکرات دیگر ابراز امیدواری کرد که هری رید ، رهبر اکثریت سنای آمریکا این طرح را مطرح نکند.

منچین گفت: من با این هدف این طرح را امضا نکردم که زمانی به رای گذاشته شود یا در حالی که مشغول مذاکره هستیم مورد استفاده قرار گیرد. من آن را امضا کردم چرا که می‌خواستم اطمینان حاصل کنم که اگر رئیس جمهور به چکش نیاز داشت آن را داشته باشد و به او نشان دهم که ما چقدر مصمم هستیم که این کار را انجام دهیم و اگر مجبور شدیم از آن استفاده کنیم.

کاخ سفید در ماههای اخیر تلاش‌های گسترده‌ای را آغاز کرد تا مانع پیشبرد طرح تحریم‌های جدید علیه ایران شود.

بخشی از این تلاش‌ها نامه‌ی 10 تن از سران کمیته‌های سنای آمریکا به هری رید بود که در آن خواستار خودداری از رای گیری درباره‌ی طرح تحریم‌ها شدند.

دموکرات‌های آمریکا اکثریت سنا را در اختیار دارند و غیر عادی است که یک حزب سیاسی در زمینه‌ یک مساله‌ سیاست خارجی که از اهمیت بسیاری برخوردار است با رئیس جمهور خود درگیر شوند.

انتهای پیام

کد N91837