روسیه خواستار اتخاذ تدابیر موثر برای جلوگیری از تکرار درگیری ها در قره باغ شد

مناقشه قره باغ,تکرار درگیری ها

مسکو-ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای از طرف های مناقشه قره باغ خواستار اتخاذ تدابیر موثر برای جلوگیری از تکرار درگیری های مسلحانه در این منطقه شد.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، در این بیانیه نسبت به وضعیت منطقه مورد مناقشه قره باغ ابراز نگرانی شده است.

در بیانیه گفته شده است: در چند روز اخیر موارد نقض آتش بس در منطقه مرزی و خطوط حائل در منطقه قره باغ افزایش یافته است.

وزارت خارجه روسیه یادآوری کرده است: در این درگیری ها شماری از نیروهای نظامی دو طرف کشته و مجروح و حتی چند غیرنظامی هم مصدوم شده است.

در بیانیه هشدار داده شده است: تشدید تنش ها در منطقه پیامدهای منفی برای روند حل و فصل مساله قره باغ خواهد داشت و اجرای توافق های به دست آمده در اجلاس ارمنستان و جمهوری آذربایجان در وین در ماه نوامبر سال 2013 دشوارتر می شود.

روسیه در این بیانیه از طرف های مناقشه قره باغ دعوت به اتخاذ تدابیر بیشتر برای تثبیت اوضاع این منطقه از جمله اعمال ساز و کار پیش بینی شده در موافقت نامه آتش بس قره باغ مورخه 4 ماه فوریه 1995 کرده است.

مناقشه ارضی قره باغ بین ارمنستان و آذربایجان در سال 1988 آغاز شد. در آن زمان منطقه کوهستانی قره باغ از آذربایجان جدا و به دنبال آن جنگ بین باکو و ایروان آغاز شد که در نتیجه آن آذربایجان کنترل بر منطقه قره باغ و هفت منطقه پیرامون آن را از دست داد.

از روز 12 ماه مه 1994 پس از امضای قرارداد صلح در ˈبیشککˈ، اقدامات نظامی در منطقه مناقشه که در نتیجه آن حدود 15 هزار نفر کشته و حدود یک میلیون نفر مجبور به ترک خانه های خود شده بودند، متوقف شد.

از سال 1992 تا به امروز مذاکراتی برای حل مسالمت آمیز مناقشه در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام می شود که تاکنون بی نتیجه بوده است.

اروپام/2242**518** 3404
کد N91593