سه نظامی ارتش لیبی در بنغازی کشته و زخمی شدند

کشته1,درگیری

تهران - ایرنا - در پی درگیری شدید میان نیروهای ارتش لیبی و گروه های مسلح در شهر بنغازی در شرق این کشور، دستکم یک سرباز کشته و 2 نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، این درگیری ها عصر پنج شنبه ساعاتی بعد از ربودن پسر فرمانده نیروهای ویژه لیبی رخ داد.

به گفته منابع نظامی و پزشکی، افراد مسلح روز پنج شنبه ˈعلی ابوخمادهˈ فرزند سرهنگ ˈونیس ابوخمادهˈ فرمانده نیروهای ویژه لیبی را در بنغازی ربودند.

یک مقام نظامی که نخواست نامش فاش شود گفت: یگان هایی از نیروهای ویژه ارتش با استفاده از انواع سلاح ها و با کمک بالگردهای نیروی هوایی، عملیات گسترده ای را برای پیدا کردن علی ونیس بوخماده آغاز کردند و با شماری از افراد مسلح درگیر شدند.

در حال حاضر درگیری در اطراف مناطق ˈالقوارشهˈ، ˈقاریونسˈ، ˈالهواریˈ درغرب و جنوب غربی شهر بنغازی که گردان هایی از انقلابیون سابق از جمله ˈگردان شهدای 17 فوریهˈ در آن سنگر گرفته اند، جریان دارد.

یکی از مسئولان این گروه مسلح که بیشتر نیروهایش را اسلامگرایان تشکیل می دهند، اعلام کرده که توانسته است شماری از نیروهای ویژه ارتش را دستگیر و اردوگاه را مورد حمله قرار دهد.

یک مقام نظامی نیز گفت: سرهنگ ونیس ابوخماده فرماند نیروهای ویژه، تماسی تلفنی از ربایندگان فرزند خود دریافت کرده و ربایندگان خواستار خروج نیروهای ارتش از اطراف این منطقه در قبال آزادی فرزند وی شدند.

نیروهای ویژه ارتش لیبی به طور مرتب هدف حمله و ترور افراد مسلح در شهر بنغازی قرار می گیرند.

شهرنا آرام بنغازی خاستگاه انقلاب 2011 لیبی است که به سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور لیبی انجامید.

نیروهای ویژه لیبی جمعه گذشته خبر دادند که چهار مظنون را در شهر بنغازی دستگیر کردند که فهرستی شامل اسامی تعدادی از افسران مقتول و افسرانی که قرار بوده به قتل برسند، به همراه داشته اند.

مناطق شرق لیبی در حال حاضر به کانون گروه های اسلامگرای افراطی و تندرو تبدیل شده است.

مقام های لیبی به امید تشکیل نهاد ارتش و پلیس از هر گونه رویارویی با انقلابیون سابق و گروه های مسلح افراطی، اجتناب می کنند.

با گذشت 2 سال از سقوط نظام معمر قذافی در اکتبر 2011، لیبی همچنان شاهد آشوب و ناآرامی است.

اواخر نوامبر درگیری هایی به مدت سه روز بین نیروهای تحت فرماندهی ونیس ابو خماده و گروه جهادی انصار الشریعه به وقوع پیوست که به کشته شدن شمار زیادی انجامید.

**مترجمام**1480** 1597
کد N91591