درخواست نماینده مجلس ترکیه از اردوغان؛

نخست وزیر ترکیه درباره اردوگاه القاعده در این کشور پاسخ دهد

تانریکولو

آنکارا - ایرنا - ˈسزگین تاریکولوˈ معاون حزب جمهوری خواه خلق با وجود تکذیب وزارت خارجه ترکیه ؛ خواستار پاسخ رسمی ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر به ادعای وجود اردوگاه های سازمان تروریستی القاعده و گروه های منتسب در ترکیه شد.

به گزارش پنجشنبه ایرنا ؛ ˈصالح مسلمˈ رهبر حزب ˈاتحادیه دمکراتیک کردستان سوریهˈ پیش از این در گفت وگو با روزنامه حریت ترکیه عنوان کرده بود که عناصر گروه های منتسب به سازمان تروریستی القاعده سوریه اعلام کرده اند که در اردوگاه هایی در مناطق ˈبولوˈ و مناطق جنوب شرق ترکیه آموزش نظامی دیده اند.

ˈتاریکولوˈ امروز در درخواستش خطاب به رییس مجلس ملی ترکیه خواستار پاسخ کتبی نخست وزیر ترکیه به ادعای وجود پایگاه های آموزش نظامی سازمان تروریستی القاعده سوریه در منطقه بولو شد.

نماینده مجلس ملی ترکیه در درخواستش همچنین خواستار پاسخگویی به این سووالات که آیا در این اردوگاه ها آموزش های کماندویی به عناصر سازمان القاعده ارایه می شود؟ آیا منابع اطلاعاتی ترکیه از وجود این اردوگاه ها خبر دارند؟ تعداد اعضای دستگیر شده و اخراجی القاعده در جریان عملیات های مختلف علیه این سازمان از اول ماه مه 2011 تا 28 ژانویه 2014 میلادی در ترکیه چه تعداد است؟ آیا نیروهای ارتش و امنیتی ترکیه برای بررسی این ادعاها در مناطق کوهستانی بولو عملیاتی انجام داده اند؟ شده است.

وزارت خارجه ترکیه امروز- پنجشنبه - وجود پایگاه های سازمان تروریستی القاعده در این کشور را تکذیب کرد.

وزارت خارجه ترکیه در پی انتشار اخباری در برخی از رسانه ها مبنی بر وجود پایگاه های القاعده در این کشور ؛ آن را تکذیب کرد.

ˈ تانجو بیلگیج ˈ سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت: این ادعاها صحت ندارد و ترکیه پیش از این مورد حمله نیروهای سازمان القاعده قرار گرفته است و هنوز هم در معرض خطر این سازمان تروریستی قرار دارد.

بیلگیج افزود: وجود گروه های وابسته به القاعده نتیجه بحران در سوریه است و این گروه ها تهدیدی برای ترکیه به شمار می روند.

ترکیه از آغاز بحران در سوریه به همراه کشورهای عربستان سعودی و قطر از معارضان و تروریست های سوری حمایت به عمل آورده است.

سازمان های ملل متحد و دیده بان حقوق بشر به تازگی با انتشار گزارش هایی ترکیه را به حمایت تسلیحاتی از القاعده متهم کرده اند.

خاورم**2012**230**1392
کد N91401