بازتاب سفر اردوغان به ایران در رسانه های لبنانی

نخست وزیر ترکیه در تهران/ آغاز تحولی مهم در منطقه

ایران,مطبوعات لبنانی

بیروت – ایرنا – تلویزیون ها و مطبوعات لبنان با اشاره به « صبر راهبردی ایران» در روابط خود با کشورهای دیگر از سفر «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه به تهران به عنوان آغازی برای تحولاتی جدید و مهم در منطقه یاد کردند.

** آمادگی تهران برای ایجاد فرصتی دیگر برای آنکارا

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی «السفیر» در شماره روز پنجشنبه خود با اشاره به دیدارهای اردوغان با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و دکتر «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران، نوشت: این سفر می تواند نوید ورود منطقه را به عصری جدید آن هم در شرایط خاص کنونی بدهد.

السفیر افزود: نخست وزیر ترکیه نوید «تولد روابطی خوب و متکامل بین تهران و آنکارا » را داد و از جمهوری اسلامی ایران به عنوان «خانه دوم» خود یاد کرد.

این روزنامه لبنانی دیدار طولانی اردوغان و روحانی را « بسیار مهم » توصیف کرد و تاکید دو طرف بر مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و احترام به حق مردم سوریه برای تعیین سرنوشت کشور خود را حائز اهمیت دانست.

السفیر به نقل از منابع آگاه نوشت: اردوغان و هیات همراه او پشت درهای بسته از مقامات ایرانی نکات بسیاری در خصوص بحران سوریه و راه های رسیدن به حل این بحران شنیدند تا بتوان از ریخته شدن بیشتر خون ملت سوریه جلوگیری کرد.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: ترکیه که بیشترین مخالفت و شدت عمل را نسبت به نظام سوریه داشت اکنون به دنبال راه بازگشت است و در این سفر تهران به اردوغان اعلام کرد آمادگی دارد در این راستا به آنکارا کمک کند و فرصتی دیگر برای ترکیه فراهم سازد.** سفری اقتصادی با طعم سیاست

روزنامه لبنانی «الاخبار» نیز که نزدیک به دو صفحه از شماره روز پنجشنبه خود را به سفر نخست وزیر ترکیه به تهران اختصاص داده است، نوشت: با وجود اینکه سفر اردوغان ظاهری اقتصادی داشت و او به منظور امضای چند توافقنامه به تهران رفت اما به هیچ وجه نمی توان رنگ و بوی سیاسی را آن نادیده انگاشت، بویژه اینکه از جمله نتایج آن تشکیل شورای عالی همکاری سیاسی بین ایران و ترکیه بود.

الاخبار با اشاره به اینکه این شورا بر اساس توافق صورت گرفته به شکل سالیانه و متناوب در تهران و آنکارا تشکیل جلسه خواهد داد، افزود: اینکه اردوغان سفر به تهران و دیدارهای انجام شده را کاملا مفید خوانده است، نشان از تحولی جدید و مهم در سطح منطقه دارد.

روزنامه لبنانی «النهار» نیز در شماره امروز خود، موضوع سفر اردوغان به تهران را یکی از تیترهای اصلی صفحه اول خود قرار داد و به نقل از نخست وزیر ترکیه، این دیدار را تلاشی مشترک برای بازگرداندن ثبات به منطقه خواند.** صبر راهبردی ایران

اما سفر اردوغان به تهران از نگاه تلویزیون های لبنانی نیز پنهان نماند و بوی‍ژه دو تلویزیون المنار و الجدید با دعوت از کارشناسان سیاسی و اقتصادی به تجزیه و تحلیل این سفر پرداختند.

تلویزیون خصوصی الجدید با عنوان « اردوغان در آغوش تهران و چشم به سوی دمشق» سفر نخست وزیر ترکیه به تهران را مورد بررسی قرار داد.

در گزارش این تلویزیون با بیان « اردوغان در تهران ، سفری غیرعادی درشرایط غیرعادی منطقه و جهان» تصریح شده است که دو برنامه اساسی سیاسی و اقتصادی و دیدارهایی مهم از وی‍ژگی های این سفر بود.

الجدید افزود : دو طرف بر مبارزه با تروریسم وضرورت پایان بحران سوریه در کنار توافق بر سر افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری و توسعه روابط سیاسی تاکید کردند.

این تلویزیون لبنانی با بیان اینکه سیاست های ترکیه در قبال سوریه بطوری آشکارا درحال تغییر است، گفت: سوریه از نقاط اختلافی مهم بین تهران و آنکارا بوده اما اردوغان با پیام آرام شدن مواضع ترکیه در قبال سوریه به تهران سفر کرد و ایران نیز در استقبال از او تردیدی نکرد.

« طلال عتریسی» کارشناس مسائل راهبردی در گفت وگو با الجدید اظهارداشت: با وجود اختلاف میان تهران و آنکارا در خصوص سوریه اما روابط دو طرف هیچگاه بحرانی نشد.

وی با بیان اینکه ایران همواره با تمسک به سیاست « صبر راهبردی» با کشورهای دیگر بوی‍ژه ترکیه برخورد کرده است ، افزود: مسئله تحریک مذهبی همواره در محیط عربی ایران وجود داشته است اما ترکیه تلاش کرده که وارد این فضا نشود و براین اساس ایران و ترکیه می توانند یک رابطه اسلامی نمونه برای دیگر کشورها ترسیم کنند.

« حسن مقلد» کارشناس اقتصاد نیز با بیان اینکه ترکیه با مشکلات فزاینده در زمینه اقتصاد ، بحران فساد و کاهش نرخ واحد پول مواجه است، گفت که در چنین وضعیتی سفر اردوغان به تهران معنادار است.

وی از ایران و ترکیه به عنوان شرکای اول اقتصادی یکدیگر یاد کرد و تصمیات اقتصادی این سفر را برای آنکارا بسیار حائز اهمیت خواند.

خاورم**2024** 1324
کد N91359