احمدیان: سوخت نیروگاه بوشهر هفته آینده در حضور بازرسان تعویض می‌شود

ایسنا نوشت:

معاون سازمان انرژی اتمی از تعویض 27 تن از سوخت نیروگاه اتمی بوشهر در هفته آینده خبر داد.

محمد احمدیان، معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی با اعلام این خبر اظهار کرد: بعد از تولید حدود 7 میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی، نیروگاه بوشهر برای تعویض سوخت در هفته آینده از مدار خارج می‌شود.

او ادامه داد: هم‌زمان با تعویض سوخت تعمیرات برنامه‌ریزی شده سالانه نیروگاه با مدیریت کارکنان و کارشناسان ایرانی و مشارکت شرکت‌های توانمند ایرانی و روسی انجام خواهد شد.

احمدیان تصریح کرد: در برنامه این تعویض سوخت نیروگاه بوشهر، یک سوم از مجتمع‌های سوخت هسته‌یی با مجتمع‌های جدید سوخت به وزن حدود 27 تن تعویض و آرایش مجتمع‌های سوخت قبلی در قلب راکتور براساس محاسبات دقیق هسته‌یی تغییر پیدا خواهد کرد.

معاون صالحی خاطرنشان کرد: فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر در روزهای سرد پاییز و زمستان سال جاری با تولید روزانه حدود 24 هزار مگاوات ساعات انرژی الکتریکی موجب صرفه‌جویی روزانه حدود 6 میلیون لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌های حرارتی کشور شده است.

وی در پاسخ به این که سوختی که قرار است قلب راکتور خارج شود در کجا و برای چه مدت نگهداری می‌شود؟ اظهار کرد: این سوخت پس از خارج شدن در استخر کناری راکتور برای سه تا پنج سال نگهداری می‌شود تا فعل و انفعالات هسته‌یی‌اش کاهش یابد و بعد از آن به محل نگهداری دائمش (روسیه) منتقل خواهد شد.

معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که بازرسان آژانس هنگام تعویض سوخت در نیروگاه حضور خواهند داشت؟ گفت: قلب راکتور بوشهر هنگام سوخت‌گذاری اولیه توسط بازرسان آژانس پلمب شده است بنابراین وقتی که یک سوم از سوخت بخواهد تعویض شود باید پلمب‌ها با حضور بازرسان باز شود و پس از آن نیز هنگام بستن در راکتور نیز بازرسان حضور یافته و در راکتور را پلمب می‌کنند.

احمدیان در پاسخ به این که مدت زمان تعویض و تعمیرات برنامه‌ریزی شده سالانه نیروگاه مدت زمانش چقدر است؟ افزود: برنامه تعویض سوخت و تعمیرات به موازات یکدیگر انجام می‌شود البته تعویض سوخت و جابه‌جایی چندان زمان نمی‌برد اما در مجموع حدود 45 روز این دو فعالیت طول می‌کشد.

2929

 

 

کد N91350