آقامحمدی خطاب به لاریجانی:

اگر عرف جایگزین آیین نامه شود نمی توان برنامه ها را جلو ببریم

مجلس

نباید در فصل بودجه ریزی برای استان های محروم، سلیقه ای عمل شود. این به نفع مردم این مناطق نخواهد بود زیرا حق و حقوق آنها پایمال می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه نباید در فصل بودجه ریزی برای استان های محروم، سلیقه ای عمل شود، گفت: این به نفع مردم این مناطق نخواهد بود زیرا حق و حقوق آنها پایمال می شود.

به گزارش ایلنا، ابراهیم آقامحمدی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 93 در تذکر آیین نامه ای با استناد به مواد 22، 24، 25، 112 و 218 این آیین نامه افزود: در رابطه با بحث هایی که امروز صبح در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه انجام شد آیین نامه مورد توجه قرار نگرفت.

نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس آیین نامه در دفاع از طرح یا لوایحی سخنگوی کمیسیون به ایراد سخنانی می پردازد اما امروز شاهد بودیم با وجود حضور سخنگوی کمیسیون تلفیق اما رئیس این کمیسیون سخنرانی کرد.

وی با یادآوری دفاع لاریجانی در خصوص صحبت های مصباحی مقدم رئیس کمیسیون تلفیق گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که صحبت کردن رؤسای کمیسیون ها در برخی موارد عرف است در حالی که باید گفت اگر قرار باشد عرف جایگزین آیین نامه شود نمی توان برنامه ها را جلو ببریم.

آقامحمدی با بیان اینکه متأسفانه در تعیین برخی ناظران نیز سلیقه ای عمل می شود تصریح کرد: براساس ماده 218 آیین نامه داخلی مجلس یک نفر از سوی مجلس به عنوان ناظر انتخاب می شود که لازم است کمیسیون مربوطه دو برابر آن را معرفی کند این در حالی است که در این باره نیز سلیقه ای عمل شده است به عنوان مثال شب گذشته رئیس مجلس اعلام کردند تا رئیس کمیسیون امنیت ملی در تیم ناظر هسته‌ای عضویت داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: اگر قرار باشد به نفع استان های محروم کارنکنیم بسیاری از مشکلات دامنگیر کشور می شود؛ با توجه به فصل بودجه ریزی نباید سلیقه ای به منافع استان های محروم توجه شود زیرا در این صورت حق و حقوق مردم این مناطق نیز پایمال می شود.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر آقامحمدی گفت: همواره روال بر آن بوده که گاهی به جای سخنگو رئیس کمیسیون سخنرانی کند این در حالی است که یا سخنگو حضور نداشته و یا به تشخیص هیأت رئیسه کمیسیون، رئیس به دفاع از طرح ها و لوایح می پردازد.

کد N91286