پنتاگون: روسیه معاهده موشکی با آمریکا را نقض کرده است

سیاسی

روزنامه نیویورک تایمز امروز (پنجشنبه) گزارش داد، واشنگتن اوایل ماه جاری میلادی به هم‌پیمانانش در ناتو اطلاع داده که روسیه با آزمایش‌ یک موشک جدید ناقض یکی از معاهدات خلع سلاح هسته‌ای امضا شده بین دو کشور بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ریانووستی، این سلاح که یک موشک کروز میان برد بوده بر اساس گزارش‌ها از سال 2008 تاکنون چندین بار توسط روسیه آزمایش شده و مقامات بلندپایه آمریکایی می‌گویند که این موشک صراحتا معاهده سلاح‌های هسته‌ای برد متوسط را بین مسکو و واشنگتن نقض می‌کند.

رسانه‌های روسیه از سال 2005 تاکنون گزارش داده‌اند که این کشور مساله خارج شدن از این معاهده را که در سال 1987 میان آمریکا و اتحاد شوروی سابق امضا شد، بازبینی می‌کند.

در ماه ژوئن سرگئی ایوانف، رئیس دفتر کرملین عنوان کرد که این معاهده بیشتر از آنکه به نفع روسیه باشد به نفع آمریکا است چرا که آمریکا هیچ تهدید منطقه‌ای علیه امنیت خود ندارد.

وی در مصاحبه با یک شبکه روسی گفت: آمریکایی‌ها به این کلاس از موشک‌ها احتیاج ندارند و سابق بر این نیز احتیاج نداشته‌اند. چنین موشک‌هایی به لحاظ نظری در آمریکا تنها می‌توانند برای حمله به مکزیک و کانادا استفاده شوند و شعاع موثر آنها به اروپا نمی‌رسد.

بر اساس این گزارش توسعه یک موشک جدید از سوی روسیه احتمالا تلاشی به منظور حفظ توازن هسته‌ای با چین است که امضاکننده این معاهده نبوده و در تیررس چنین موشک‌هایی قرار دارد.

انتهای پیام

کد N91211