سئول نسبت به از سرگیری برنامه هسته‌ای کره شمالی ابراز تاسف کرد

سیاسی

پس از آنکه یک مقام اطلاعاتی آمریکا مساله توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی را تایید کرد کره جنوبی نسبت به این مساله ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، پارک سو جین، سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی امروز (پنجشنبه) به خبرنگاران گفت: گزارش شده که کره شمالی فعالیت راکتور هسته‌ای در تاسیسات یونگبیون را برای تولید پلوتونیوم از سر گرفته و اقدام به گسترش مساحت تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم کرده است.

پارک اظهار داشت: این بسیار جدی و تاسف‌برانگیز است که پیونگ یانگ به توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

وی از کره شمالی خواست فورا برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را متوقف کرده و به وظایف و تعهدات خود در قبال خلع سلاح هسته‌ای عمل کند.

اظهار نظرهای این مقام کره جنوبی پس از آن ایراد شد که جیمز کلاپر، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا در گزارش کتبی خود به قانونگذاران آمریکایی اعلام کرد: کره شمالی فعالیت راکتور خود که با آن می‌تواند پلوتونیوم تولید کند را از سر گرفته و مساحت تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در مجمع هسته‌ای یونگ بیونگ را گسترش داده است.

سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی در ارتباط با مساله دیدار مجدد خانواده‌های جدا شده کره‌ای اظهار داشت: کره شمالی در قبال پیشنهاد کره جنوبی به منظور دیدار مجدد خانواده‌های جدا شده در اثر جنگ شبه جزیره کره از تاریخ 17 تا 22 فوریه آتی ساکت مانده است.

وی از پیونگ یانگ خواست تا به پیشنهاد سئول در این زمینه پاسخ دهد.

وی گفت: کره شمالی در صورتی که واقعا می‌خواهد از آلام خانواده‌های جدا شده در اثر جنگ کره بکاهد باید نسبت به مساله توافق شده دیدار خانواده‌های کره‌ای صداقت نشان دهد.

انتهای پیام

کد N91210