روسیه از طرح قطعنامه مجمع پارلمانی شورای اروپا درباره اوکراین انتقاد کرد

اوکراین,شورای اروپا

مسکو - ایرنا - ˈآلکسی پوشکوفˈ رییس کمیسیون امور بین المللی ˈدومایˈ (مجلس) روسیه از طرح قطعنامه مجمع پارلمانی شورای اروپا درباره مساله اوکراین انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رادیو دولتی ˈصدای روسیهˈ، پوشکوف روز پنجشنبه گفت: طرح قطعنامه مجمع پارلمانی شورای اروپا در باره بحران اوکراین، موارد متعدد استانداردهای دوگانه است و متوازن نیست.

وی افزود: ˈمیلیس رپسˈ نماینده پارلمان اروپا از استونی و ˈماریتا د لوربهˈ از سوئد طرح قطعنامه در باره اوکراین را تنظیم کرده اند و قرار است در نشست امروز شورای اروپا در استراسبورگ مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در طرح این قطعنامه، دولت اوکراین تهدید به اعمال تحریم های دیپلماتیک و روسیه هم به فشار بر اوکراین و مداخله در امور داخلی این کشور متهم شده است.

مقام پارلمانی روس با بیان اینکه گروه های نمایندگان پارلمانی چند کشور برای تلطیف طرح قطعنامه اوکراین تلاش کردند، اظهار داشت: حزب ˈمناطقˈ اوکراین بر مسوولیت یکسان مخالفان و دولت اوکراین در قبال حوادث این کشور اصرار کرد.

پوشکوف گفت: نمایندگان روسیه هم خواستار حذف اتهام به روسیه مبنی بر مداخله در امور اوکراین در طرح قطعنامه مجمع پارلمانی شورای اروپا، شدند.

روسیه و اتحادیه اروپا در دو ماه اخیر بارها یکدیگر را به مداخله در امور داخلی اوکراین و اعمال فشار بر این کشور متهم کرده اند.

ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه نیز به تازگی با اعلام مخالفت کشورش با مداخله خارجی در اوکراین گفت: اوکراین بدون مداخله خارجی مسایل خود را حل می کند و نیازی به میانجی برای حل مسایل داخلی خود ندارد.

وی افزود: نمی دانم اوکراین به میانجیگری نیاز دارد، اما اگر نیاز داشته باشد، باید اعلام کند.

پوتین ادامه داد: اما بر این باورم که هر قدر تعداد میانجی ها بیشتر باشد، بر مسایل کشور هم افزوده می شود.

رییس جمهوری روسیه بار دیگر به مداخله برخی نمایندگان اروپایی در حوادث اوکراین اشاره و تاکید کرد: مسکو قصد مداخله در امور داخلی اوکراین را ندارد.

وی در باره مشورت ها و توصیه های خارجی به اوکراین گفت: ملت اوکراین در شرایطی است که می تواند به حل مسایل خود بپردازد.

پوتین گفت: در هر صورت روسیه در امور این کشور مداخله نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: می توانم تصور کنم ، شرکای اروپایی ما در صورتیکه وزیر خارجه روسیه در اوج بحران در یونان یا قبرس در یکی از اجتماعات ضداروپایی ظاهر می شد و درخواستی می کرد، چه واکنشی داشتند.

وی گفت: این رویکرد را درست نمی دانیم و مخالف آن هستیم.

اروپام/2242**518**1651
کد N91189