انتقاد بذرپاش از هیات رییسه برای رعایت نکردن استاندارد زمان رای‌گیری

سیاسی

یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس از عملکرد هیأت رییسه در مورد دادن زمان برای کسب رای از نمایندگان در مورد طرح‌های مختلف انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهرداد بذرپاش در اخطار و تذکری در جلسه علنی امروز (پنج‌شنبه) و در جریان بررسی جزییات لایحه بودجه سال 93 گفت: طبق ماده 24 آیین‌نامه مسوولیت نظارت بر زمان و وقت‌ها برای اخذ رای از نمایندگان برای تصویب طرح یا پیشنهادی بر عهده رییس جلسه است.

وی افزود: اکنون این شائبه به وجود آمده که رییس جلسه در مورد طرح‌ها و پیشنهاداتی که تمایل به رای آوری دارد مدت زمان طولانی‌تری را صبر می‌کند و در مورد مواردی که تمایل ندارد از مجلس رای آورد سریع زمان رای‌گیری را به پایان می‌رساند بهتر است در این مورد استاندارد لازم رعایت شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر این که طبق آیین‌نامه تنها سخنگوی باید در مورد طرح‌ها اظهارنظر کند گفت: خیلی از نماینده‌ها که مباحث مطرح شده را گوش نمی‌دهند برای رای دادن به نظرات دولت و کمیسیون اتکا می‌کنند که به نظر می‌رسد نظرات سخنگوی و رییس کمیسیون با یکدیگر تفاوت دارد که این رویکرد درست نیست.

بذرپاش هم‌چنین خواستار اتخاذ تدبیری برای بیان اخطارها و تذکرات شد و از نمایندگان درخواست کرد که در مواردی که لزومی به توضیح ندارد اصرار نکنن چون وقت مجلس بیت‌المال است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فرد، رییس جلسه در پاسخ به این تذکر گفت: در مواردی که قرار است از نمایندگان جهت اعلام نظر رای‌گیری شود گاهی نمایندگان اصرار می‌کنند که وقت بیش‌تری برای اخذ رای از نمایندگان اختصاص یابد.

او افزود: حداقل زمان اخذ رای 24 ثانیه بوده و در این مورد روالی وجود دارد.

نایب رییس مجلس در این‌باره گفت: طبق آیین‌نامه سخنگوی کمیسیون باید از طرح‌ها دفاع کند مگر در مواردی که سخنگوی با رییس کمیسیون هماهنگی کرده و به جای سخنگو، رییس صحبت کند.

انتهای پیام

کد N91106