آیت الله موسوی بجنوردی در کنگره حزب مردم‌سالاری:

امام(ره) با زندان انفرادی مخالف بودند

سیاست داخلی

در سال64 به آقای لاجوردی گفتم که زندان انفرادی خلاف شرع است و باید این زندان‌ها تعطیل شود.

یکی از اعضای بیت امام خمینی(ره) تاکید کرد: در سال64 به آقای لاجوردی گفتم که زندان انفرادی خلاف شرع است و باید این زندان‌ها تعطیل شود و وقتی این ماجرا را برای حضرت امام (ره) تعریف کردم امام نیز به من احسنت گفتند وایشان نیز با زندان انفرادی مخالف بودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت الله موسوی بجنوردی در دوازدهمین کنگره حزب مردم سالاری که امروز در مجتمع فرهنگی آدینه در حال برگزاری است، گفت: ما 5 جلسه که هر کدام 4 ساعته بوده‌است با معاونت حقوقی رئیس جمهوری در خصوص منشور حقوق شهروندی داشتیم و سعی کردیم که این منشور از روح اسلام گرفته شود.

وی با بیان اینکه در نظام‌هایی که از رأی ملت برآمده‌اند وجود احزاب ضروری است، تاکید کرد: احزاب می‌توانند نگهدارنده و نگهبان دموکراسی،استقلال ملت، عدالت اجتماعی و حافظ حقوق شهروندی و حقوق بشر باشند.

عضو بیت امام خمینی(ره) با اشاره به خاطره خود در مصاحبه امام خمینی با روزنامه فیگارو که فرموده بودند نظام ما جمهوری اسلامی خواهد بود،افزود: هدف اصلی امام این بود که نظامی جوشیده از مردم حکومت کند که البته براساس اسلام نیز باشد اما برگفته از آراء‌ملت باشد و نتواند برخلاف نظر ملت کاری کند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه حقوق شهروندی شعبه‌ای از حقوق بشر است، به تلاش خود در تدوین منشور شهروندی در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: من در آن جلسات گفتم که با زندان انفرادی مخالفم چرا که زندان انفرادی برخلاف حقوق بشر و حقوق شهروندی است و طبق گفته دکتر کاتوزیان زندان انفرادی یکی از مصادیق شکنجه است و این در حالی است که اسلام زندان را برای تأدیب افراد می‌داند.

آیت الله موسوی بجنوردی به خاطره خود از بازید از زندان اوین در سال64 اشاره کرد و اذعان داشت: من در آنجا دیدم که 7 زندان انفرادی وجود دارد و به آقای لاجوردی گفتم که این مسئله خلاف شرع است و باید این زندان‌ها تعطیل شود و وقتی این ماجرا را برای حضرت امام (ره) تعریف کردم امام نیز به من احسنت گفتند وایشان نیز با زندان انفرادی مخالف بودند.

عضو بیت امام خمینی(ره) آزادی بیان، اندیشه وعمل را یکی دیگر از مسائل حقوق شهروندی دانست و ادامه داد: نمی‌شود مردم را مجبور کرد که این طور فکر و آن گونه زندگی کنند! نباید به زندگی مردم جهت بدهیم و نه آنکه اندیشه‌ای را بکشیم.

وی با بیان اینکه زبان رسمی کشور ما فارسی و مذهب رسمی ما تشیع است، تاکید کرد: با این حال قومیت‌ها و اقلیت‌ها مذهبی برای ما محترم هستند.

آیت الله موسوی بجنوردی در ادامه به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: اینک دولت جدیدی آمده است که بر اساس آرای ملت است و همه طالب حقوق بشر و حقوق شهروندی هستند ما هم در حد خودمان به ایشان کمک می‌کنیم تا موفق شوند.

کد N91093