در تذکرات جداگانه تعدادی از نمایندگان مطرح شد

انتقاد به تصویب نشدن پیشنهاد اختصاص بخشی از درآمد صندوق توسعه به طرح‌های عمرانی

مجلس شوراي اسلامي,صندوق توسعه ملي

در حالی که پیشنهاد مربوط به اختصاص بخشی از درآمدهای صندوق توسعه ملی به طرح‌های عمرانی مناطق محروم، در مجلس رأی نیاورد، تعدادی از نمایندگان با تذکراتی نسبت به این موضوع انتقاد کردند.

در حالی که پیشنهاد مربوط به اختصاص بخشی از درآمدهای صندوق توسعه ملی به طرح‌های عمرانی مناطق محروم، در مجلس رأی نیاورد، تعدادی از نمایندگان با تذکراتی نسبت به این موضوع انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نادر قاضی‌پور در تذکر و اخطاری در صحن علنی امروز (پنجشنبه) مجلس با تاکید بر لزوم حفظ انضباط و نظم جلسه، گفت: ما قرار است در این مجلس برای تمام مردم ایران قانون بنویسیم نه اینکه عده‌ای بخواهند با هیاهو قوانین موردنظرشان را به تصویب برسانند.

بهروز نعمتی نماینده اسدآباد نیز با استناد به مواد 12 و 26 آئین‌نامه در تذکری به صحبت‌های مصباحی‌مقدم رئیس کمیسیون تلفیق درباره چرایی رأی ندادن به این پیشنهاد اشاره و اظهار کرد: طبق آئین‌نامه در مواقع طرح پیشنهاد در لایحه بودجه سخنگوی کمیسیون تنها می‌تواند صحبت کند و رئیس کمیسیون مجاز نیست اما این اتفاق امروز رخ نداد.

وی افزود: شهرستان‌ها دو سال است که منتظر تزریق اعتبار هستند و مجلس تنها جایی است که می‌تواند چنین انتظاری را محقق کند. متأسفم که اینقدر فشار آوردند که این پیشنهاد رأی نیاورد.

نماینده اسدآباد ادامه داد: قرار است تنها پروژه‌های نیمه‌تمام بالای 50 درصد با اولویت‌بندی به اتمام برسد، این در حالی است که پروژه‌های شهرستان به این میزان از حد بهره‌برداری نرسیده است. از طرف دیگر شاهدیم که در تهران و شهرهای بزرگ پروژه‌هایی با اعتبارات بسیار بالا راه‌اندازی می‌شود؛ پس چه زمانی قرار است برای شهرستان‌ها فکری شود؟

نعمتی ادامه داد: اگر نماینده نتواند در ایام بودجه برای دفاع از حق مردم کاری کند، پس چه کسی قرار است به مردم کمک کند؟ من نماینده مردم هستم و از رئیس مجلس انتظار کمک داشتم اجازه دهید صدای مردم از مجلس بیرون رود.

همچنین قاسم جعفری نماینده بجنورد نیز با استناده به ماده 24 آئین‌نامه داخلی تاکید کرد: باید آرامش در مجلس حفظ شود و نباید داخل کشور را به مستضعفان و ثروتمندان تقسیم کنیم. باید تمام تلاش برای کمک به مناطق محروم انجام شود.

به گزارش ایسنا، رضا عبداللهی نماینده ماهنشان نیز با استناد به مواد 65، 196 و 197 آئین‌نامه گفت: طبق آئین‌نامه اگر نمایندگان درخواست تذکر و اخطاری داشته باشند باید قبل از رای‌گیری به آنها اجازه داده شود، که این اتفاق در زمان طرح این پیشنهاد رخ نداد.

وی افزود: طبق آئین‌نامه تنها سخنگوی کمیسیون می‌تواند در مورد پیشنهادات صحبت کند اما رئیس کمیسیون به ایراد سخن پرداخت و این خلاف آئین‌نامه است که باید جلوی این روال گرفته شود.

انتهای پیام

کد N91090