دادستان کل کشور:

قوه قضاییه و نیروی انتظامی به تنهایی نمی‌توانند مقابل تمام مشکلات جامعه بایستند

سخنگوي قوه قضاييه,حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني‌ اژه‌اي,نیروی انتظامی

دادستان کل کشور گفت: در نیروی انتظامی ایده‌های بسیاری وجود دارد و پویایی در نیروی انتظامی به عیان قابل مشاهده است و نیروی انتظامی در نظام ما تنها نهادی است که بر ماموریت‌ها دارای تنوع است.

دادستان کل کشور گفت: در نیروی انتظامی ایده‌های بسیاری وجود دارد و پویایی در نیروی انتظامی به عیان قابل مشاهده است و نیروی انتظامی در نظام ما تنها نهادی است که بر ماموریت‌ها دارای تنوع است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با حضور در اولین همایش ملی پلیس، مدیریت، کیفیت و تعالی سازمانی ضمن تبریک ایام دهه فجر اظهار کرد: فرصت مناسبی است که هر سال به مناسبت ایام‌الله دهه فجر ارزیابی را نسبت به خودمان، کارهایمان و زیر مجموعه‌هایمان داشته باشیم و ببینیم سالی که بر ما سپری شد نسبت به سالهای گذشته چگونه بوده است.

وی ادامه داد: انسان و موضوعات پیرامونی او در حال تعالی، تحول و پیشرفت است و اگر بخواهیم در رابطه با آنچه مربوط به وظایفمان است پیروز شویم راهی جز این نداریم که جلوتر از تحولات زمان در حال به وجود آوردن خلاقیت باشیم و با پیدا کردن راههای میانبر بتوانیم در جهت رسیدن به اهدافمان قدم برداریم. بنابراین اگر بخواهیم حالت ایستا به خود بگیریم هرگز موفق نخواهیم بود.

سخنگوی دستگاه قضایی با اشاره به تاریخ 35 ساله کشور گفت: در 35 سال گذشته هر جایی که باعث شده ما موفق باشیم به دلیل به وجود آوردن افکار نو بوده است که توانسته‌ایم با طرحی نو و اقدامی جدید وارد صحنه شویم و بر مشکلات و موانع پیروز شویم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه "در زمان جنگ نیز افراد خلاق توانستند پیروزی ایجاد کنند"، خاطرنشان کرد: در دوران جنگ افرادی با سن بالا و تجربه‌ی زیاد حضور داشتند. همچنین در مقابل آنها افرادی بودند که سنشان کم و بدون تجربه بودند. اما با داشتن طرحی نو و ابتکار موفقیت‌هایی را ایجاد می‌کردند که البته این موضوع منتهی به دوران جنگ می‌شود و ما در عرصه‌ی سیاست و فرهنگ هم همین گونه هستیم.

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه "نیروی انتظامی هر روز یک ایده جدید دارد"، تصریح کرد: پویایی در نیروی انتظامی به عیان قابل مشاهده است. وقتی می‌خواهیم کاری را انجام دهیم بدیهی است که به نیروی انتظامی، بودجه، اراده، احساس مسئولیت در انجام وظیفه نیاز داریم اما نقش مدیریت در انجام این ماموریت بسیار پررنگ است. یک مدیر خوب با انگیزه و با تدبیر می‌تواند نقش فوق‌العاده‌ای را در پیروزی یک ماموریت ایفا کند.

وی در ادامه گفت: در قوه قضاییه، قوه مجریه و بخش‌های مختلف و هرجا که مدیریت صحیح، دلسوز و با تلاش وارد میدان می‌شود می‌تواند با بودجه کم و ابزار موجود می‌تواند به میزان زیادی کارها را خوب پیش ببرد اما اگر در مدیریت دچار ضعف باشیم، قطعاً چنین چیزی محقق نخواهد شد.

محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه "وظیفه نیروی انتظامی و دستگاه قضا، ایجاد امنیت و آرامش برای جامعه است"، تصریح کرد: این آرامش باید توأم با حفظ ارزش‌ها و رضایتمندی مردم باشد. اگر امنیت در جامعه وجود نداشته باشد امکان ندارد آن جامعه به کمال و تعالی برسد که البته همین ایجاد امنیت نیز باید با حفظ ارزش‌ها صورت گیرد. اگر ارزش‌ها وجود نداشته باشد، ممکن است بتوان در جامعه‌ای امنیت بوجود آورد اما آن امنیت انسان را به کمال نمی‌رساند. زمانی می‌توانیم در بخش امنیت به کمال برسیم که بر مبنای ارزش‌ها باشد. گاهی اوقات ما ارزش‌ها را حفظ می‌کنیم اما رضایتمندی مردم کم است.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: اگر عناصر مزاحمی در جامعه پیدا شوند و بخواهیم درصدد حذف آنها برآییم، ممکن است عده‌ای ناراحت شوند.

وی با بیان اینکه "یکی از آسیب‌های موجود در جامعه، استفاده از ماهواره است"، افزود: نمی‌شود به طور صددرصد مقابل فن‌آوری نوین را گرفت اما باید برای استفاده بجا از آن هزینه کرد. طبق قانون استفاده از ماهواره ممنوع است و در این راستا نیروی انتظامی می‌خواهد با آن مقابله کند که مدیریت این امر بسیار حائز اهمیت است که هم بتوانیم با یک فساد مقابله کرده باشیم و هم عده‌ای که نمی‌خواهد از این ابزار به طور ناصحیح استفاده کنند ناراحت نشوند.

دادستان کل کشور با اشاره به مقابله نیروی انتظامی با اشرار نیز گفت: نیروی انتظامی به حق و درست با اشرار مقابله می‌کند و بسیاری از برخوردهای نیروی انتظامی مؤثر بوده و موجب بوجود آمدن رضایتمندی افراد شده است که در این میان قطعاً عده‌ای ناراحت شدند که بخشی از این ناراحتی‌ها اجتناب‌ناپذیر است. امروزه نیروی انتظامی در موضوعات متنوع جامعه ماموریت دارد و در نظام ما نهادی را نمی‌شناسم که در حد نیروی انتظامی تنوع ماموریت داشته باشد؛ بنابراین اتاق‌های فکر برای ایجاد نوآوری و کیفیت مدیریت در این نهاد بسیار مهم است.

وی ادامه داد: در سال 90 مطرح شد که معوقات بانکی ما حدود 50 میلیارد تومان است، در سال 91 این معوقات بیشتر شد و در سال 92 به مبلغ حدود 100 هزار میلیارد تومان رسید که در اینجا از دستگاه قضایی یا نیروی انتظامی توضیح می‌خواهم که چرا این گونه بوده است اما باید گفت که اگر معوقه بد است چرا اجازه می‌دهند به وجود آید؟ بانک مرکزی بر اساس وظایفی که دارد چرا نظارت و مدیریت نمی‌کند؟

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: در گذشته پرونده‌ای را با مبلغ 120 میلیارد تومان را داشتیم که دستگاه قضایی در آن ورود پیدا کرد و حکم سنگینی داد و آن حکم اجرا شد و حال باید دید که چرا باز هم این مسائل تکرار می‌شود؟ باید متوجه شد اشکال از کجاست. نیروی انتظامی و دستگاه قضایی به تنهایی نمی‌تواند در این راستا کاری انجام دهد. به بانک می‌گوییم معوقه به نفع یا ضرر توست به فرض که بانک پاسخ دهد به ضرر من است که در اینجا باید پرسید اگر به ضرر توست چرا ضمانت نگرفته‌ای؟ چرا به کسی که بدهی داشته است مجدداً وام دادی؟ نظارت بانک مرکزی کجا است؟

وی با اشاره به پرونده میلیاردر نفتی گفت: در این پرونده مبلغ هشت هزار میلیارد تومان مطرح است. وقتی اوراقی را در رابطه با این پرونده می‌دیدم با برگه‌ای مواجه شدم که نه شکایت بود و نه دادخواست. تنها در این برگه ذکر شده بود که اگر مصلحت می‌دانید این فرد ممنوع‌الخروج شود.

سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: دستگاه قضایی احساس کرد که باید به این ماجرا ورود پیدا کند و اگر فرد مذکور از کشور خارج شود چه کار می‌شود کرد بنابراین دادستان به عنوان مدعی‌العموم وارد شد و این فرد را بازداشت کرد.

انتهای پیام

کد N90986