مشاور بشار اسد: سوریه دولت انتقالی تشکیل نخواهد داد

دولت انتقالی

تهران - ایرنا - مشاور ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری سوریه، درخواست مخالفان برای تشکیل ˈدولت انتقالیˈ را رد کرد و گفت: در صورت افزایش خشونت ها، ممکن است انتخابات ریاست جمهوری که برای اواخر سال جاری میلادی پیش بینی شده بود، به تعویق افتد.

خانم ˈبثینة شعبانˈ (Bouthaina Shaaban) مشاور بشار اسد، پیرامون مذاکره های ˈژنو 2ˈ در گفت و گویی با خبرگزاری ˈآسوشیتدپرسˈ افزود: صادقانه می گویم، انتظار ندارم به دستاورد چشمگیری در ژنو برسیم، هرچند خوشحالم که هنوز گفت و گو می کنیم و ˈیخ هاˈ به آهستگی در حال آب شدن است.

وی با رد پافشاری مخالفان سوریه برای تشکیل دولت انتقالی گفت: در جهان، چیزی به نام دولت انتقالی وجود ندارد. ما با تشکیل ˈدولتی فراگیرˈ یا ˈدولت ائتلاف ملیˈ مشکلی نداریم، اما آنها دارند اصطلاح تازه ای را می سازند و بعد آن را در رسانه ها تکرار می کنند.

با این همه، شعبان اضافه کرد که مخالفان سوری در گفت و گوهای دیروز بیشتر از گذشته، حاضر به بحث پیرامون تروریسم شدند و این، رخدادی پسندیده است.

وی تاکید کرد: مشکل اینجا است که آنها فقط دولت انتقالی می خواهند و به پایان جنگ داخلی علاقه ای ندارند.

جنگ داخلی در سوریه تاکنون 130 هزار کشته برجای گذاشته است. از سوی دیگر، گروه های وابسته به ˈالقاعدهˈ در سوریه، گروه هایی که در ژنو حضور دارند را به رسمیت نمی شناسند و گفته اند که اگر دو طرف به توافقی هم برسند، آن را نخواهند پذیرفت.

بثینه شعبان با اشاره به خشونت های تروریستی در سوریه، برای نخستین بار به احتمال تعویق انتخابات ریاست جمهوری در این کشور نیز اشاره کرد و گفت: بسیار دشوار است بتوان تصور کرد که در چنین فضایی، چگونه می شود انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرد. منطق می گوید که اول خشونت ها را متوقف و سپس انتخابات برگزار کنیم. چه انتخابات، ریاست جمهوری و چه پارلمانی باشد، شما برای رای گیری به امنیت و ثبات نیاز خواهید داشت.

خانم شعبان تاکید کرد که باید انتخاباتی آزاد برگزار شود و دلیلی ندارد که بشار اسد نتواند در یک انتخابات آزاد نامزد شود.

مترجمام**9163**1651
کد N90682