حل مساله ی هسته یی با رویکرد صلح آمیز

دیپلماسی,هسته یی

تهران - ایرنا - ˈکالین اچ کالˈ استاد دانشگاه جرج تاون آمریکا معتقد است تغییرات سطح بالای مدیریت در ایران و جریان دیپلماتیکی که با امضای موافقت نامه ژنو به راه افتاده به این معنا است که فرصتی واقعی فراهم آمده تا مساله ی هسته ای این کشور با رویکردی صلح آمیز حل و فصل شود.

ماتیو کروینیگ، استاد روابط بین الملل در دانشگاه جرج تاون، 2 سال پیش کتابی را منتشر کرد با عنوانˈ اکنون وقت حمله به ایران استˈ. در همان زمان، کالین اچ. کال، استاد مطالعات امنیتی در دانشگاه یاد شده، در مقاله ای، استدلال های کروینیگ را رد کرد.

2 سال پس از آن، اکنون در سایه توافق نامه ی هسته یی ژنو، کالین اچ کال در مقاله ای دیگر با عنوان ˈاکنون وقت دیپلماسی استˈ که در تازه ترین شماره ی نشریه فارین افرز (امور خارجی) منتشر شده، بر درستی دیدگاه پیشین خود تاکید کرده و از پی جویی سیاست حمایت از راه حلی دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران دفاع کرده است.

وی در این مقاله استدلال می کند که رخدادهای کلیدی در سال 2013 میلادی، یعنی انتخاب ˈحسن روحانیˈ به عنوان یک میانه رو به ریاست جمهوری ایران و امضای موافقت نامه ی ژنو میان ایران با آمریکا و شرکایش، درستی دیپلماسی و رویکرد صلح آمیز را تایید می کند.

به نظر اچ کال، واقعیت این است که دورنمای رسیدن به یک توافق فراگیر و راه حل جامع برای حل و فصل صلح آمیز مساله ی هسته ای ایران، هرچند هنوز هم تضمین شده نیست، اما هرگز به این روشنی هم نبوده است.

ˈ در انتخابات ژوئن 2013، روحانی با دست خالی، شماری از منتقدان محافظه کار خود از جمله سعید جلیلی، مذاکره کننده هسته ای ایران را شکست داد. جلیلی در مبارزه ی انتخاباتی اش وعده داد که راهبرد پیشین هسته ای را ادامه می دهد حال آنکه روحانی قول داد که با غرب به نوعی توافق هسته یی دست یابد و ایران را از فشار اقتصادی تحمیل شده به وسیله ی تحریم های کشورهای غربی آزاد سازدˈ.

از دیدگاه این استاد دانشگاه، روحانی که خود پیش از این گفت و گوکننده ی هسته یی بوده است، اعتقاد دارد که از حمایت و پشتیبانی جامعه و چراغ سبز رهبر ایران برای رسیدن به یک توافق فراگیر با اعضای گروه پنج به علاوه یک برخوردار است.

توافقی که در ماه نوامبر 2013 به دست آمد، با معناترین حرکت به سمت حل موضوع هسته ای ایران پس از یک دهه است. این توافق نکات مثبتی در خود دارد و یک پنجره ی باز دست کم 6 ماهه یا بیشتر، برای گفت و گو بر سر یک راه حل فراگیر گشوده است.

نویسنده ی آمریکایی، با حمله به رویکرد زیاده طلبانه یی که خواهان نابودی کامل برنامه هسته ای ایران است و نماد آن هم ˈبنیامین نتانیاهوˈ نخست وزیر رژیم صهیونیستی می داند، می گوید: کوشش برای حصول توافقی بیشینه (حداکثری) که بخواهد برای همیشه به هرگونه سطحی از غنی سازی در ایران پایان دهد، غیر واقعی بوده و به احتمال زیاد، دیپلماسی را زمین گیر خواهد کرد. این رویکرد، نتایج بدتری خواهد داد و صرف نظر از فشار بیهوده ی آمریکا و متحدانش، بعید است که ایران موافقت کند که همه ی سطوح غنی سازی را کنار بگذارد.

به گفته ی کالین اچ کال ˈبا توجه به قطعیت مخالفت ایران با درخواست های حداکثری آمریکا در این زمینه، واشنگتن تنها در صورتی می تواند بر چنین خواسته ای پافشاری کند که بخواهد تا پرتگاه جنگ با ایران به پیش رود. این هم یک راهبرد بسیار پرمخاطره است و بعید است که شانسی برای موفقیت داشته باشد؛ هر چند پیامدهای شکست آن برای آمریکا بسیار زیانبار و عمیق استˈ.

به اعتقاد وی، از سرگیری یا تشدید تحریم ها، نمی تواند ایران را به زانو در آورد و ممکن است اقتصاد ایران در وضعیت بدی قرار گیرد اما این کشور در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار نخواهد گرفت. افزون بر این، افزایش احتمالی تحریم ها می تواند به کاهش فشار بین المللی تحریم ها منجر شود. بخواهیم یا نخواهیم، روحانی اکنون موفق به تغییر ادراک و ذهنیت بین المللی نسبت به ایران شده است.

در نهایت این که از نظر این استاد دانشگاه تولید بحران برای ایران می تواند نتیجه وارونه یی به بار آورد و بازی با تهران، کارآیی خود را از دست داده است. از این رو اکنون وقت دیپلماسی و توسل به رویکرد صلح آمیز برای حل مساله ی هسته یی است و با توجه به جوانب کار، باید تمام فرصت ها را در اختیار دیپلماسی قرار داد تا به موفقیت برسد.

پژوهش**ح.ج.س**1459
کد N90654