نخرید، شب سال نو ارزان تر می شود

سال نو چینی

کوالالامپور – ایرنا – برگزاری سه مراسم سال نو در مالزی فرصتی است برای مردم این کشور به منظور استفاده از تخفیف های پایان سال که در مقایسه با بقیه روزهای سال افزایش می یابند.

در مالزی بر خلاف برخی کشورها که نرخ ها توسط عرضه کنندگان به دلیل نیاز مردم در نزدیکی سال نو با افزایش مواجه می شود و کنترل دولت را نیاز دارد، عرضه کنندگان نیاز مردم را با تخفیف پاسخ می دهند تا سود دو طرفه حاصل شود.

به گزارش ایرنا، عرضه کنندگان مالزی در شب سال نو چینی این سیاست را پیگیری می کنند. شاید بتوان مالزی را از معدود کشورهایی دانست که در یک سال سه تعطیلی سال نو دارد، سال نو مالایی ها، چینی ها و مسیحیان.

تزئنیات قرمز و نارنجی رنگ مراسم سال نو چینی که این روزها بر سردر خانه ها و معبدهای نصب شده است و برای چینی ها نوید سال نو است از دید غیرچینی ها علامت تخفیف بزرگ مواد خوراکی، غذا، پوشاک، وسایل خانه و سایر موارد است.

در روزهای نزدیک به این مراسم تخفیف های ویژه سال نو انگیزه خرید انواع و اقسام کالاها را در بین مردم این کشور افزایش می دهد.

تخفیف های 30 تا 70 درصدی چیزی نیست که کسی بتواند به سادگی از کنار آنها بگذرد و به همین خاطر است که از مراکز خرید هیچ فردی دست خالی بیرون نمی رود.

بعد از ورود به مراکز خرید مقایسه قیمت های قبل و بعد و حساب پس اندازی که از تخفیف حاصل می شود انگیزه خرید را به میزانی افزایش می دهد که گزینه ای جز خرید برای مشتریان باقی نمی گذارد.

تنها لحظاتی پس از خرید است که برخی از مشتریانی که از تخفیف 70 درصدی بهره برده اند به این موضوع می اندیشند که آیا آنها این میزان تخفیف گرفته اند و یا اینکه 30 درصد را برای جنسی که ضرورتی برای داشتن آن نیز وجود نداشته از دست داده اند.

در حقیقت اعلام تخفیف های بالا به گونه ای است که برخی از مشتریان تنها به دلیل ارزان شدن کالا اقدام به خرید می کنند در حالی که ضرورتی نیز برای خرید وجود نداشته است.

هر چند که برخی از فروشگاه ها نیز ابتدا قیمت ها را افزایش داده و سپس تخفیف می دهند که البته این موضوع نیز برای خریداران روشی قدیمی است که موثر نیست. اما بسیاری از تخفیف ها واقعی است.

کارخانه های تولید انبوه نیز که روزهای پایانی سال شور و شوق خرید را در مردم می بینند اقدام به برگزاری غرفه هایی می کنند که تخفیف های قابل توجهی به مشتریان می دهند.

تخفیف های سال نو در مالزی نه فقط برای خود مالزیایی ها بلکه برای گردشگران خارجی که نیز همیشه حضورشان در خیابان های مالزی قابل مشاهده است چنان خوشایند است که در برخی از موارد علت اصلی سفر آنها نیز همین تخفیف ها هستند.

مردم برای سال نو چینی هر چند شوق خرید دارند اما عجله ای نیز برای این کار نمی بینند زیرا می دانند مناسبت های مختلف و اعیاد دیگر فرصت مناسبی است که از تخفیف های ویژه استفاده کنند.

کاهش قمیت ها شاید به خاطر مناسبت های مختلف گذرا باشند اما آنچه پایدار است افزایش آرامش ساکنان این کشور جنوب شرق آسیاست که هراسی از آمدن سال نو ندارند و می دانند قیمت ها شیرینی سال نو را به کامشان شیرین تر می کند.

آساق**د.م**1611
کد N90596