ادوارد اسنودن نامزد جایزه صلح نوبل شد

سیاسی

معرف‌های اسنودن از تلاش‌های وی برای افشای برنامه‌های گسترده جاسوسی دولت آمریکا به عنوان ابزاری برای جاری شدن صلح در جهان یاد کرده‌اند.

«ادوارد اسنودن» افشاگر اطلاعاتی توسط دو سیاست‌مدار نروژی به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل سال جاری میلادی معرفی شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی٬ معرف‌های اسنودن از تلاش‌های وی برای افشای برنامه‌های گسترده جاسوسی دولت آمریکا به عنوان ابزاری برای جاری شدن صلح در جهان یاد کرده‌اند.

«بارد ویگار» وزیر پیشین محیط زیست نروژ و «اسنرد والن» هر دو از اعضای حزب چپ و سوسیالیست نروژ در نامه‌ای نام اسنودن را به کمیته جوایز نوبل معرفی کرده‌اند.

مهلت معرفی نامزدهای جایزه نوبل تا چند روز دیگر (اول فوریه) پایان می‌یابد.

با وجود این، اسنودن برای دریافت چنین جایزه معتبری باید با فهرستی از دیگر نامزدهای فعال صلح در جهان رقابت کند.

همزمان با انتشار خبر نامزدی ادوارد اسنودن برای دریافت جایزه نوبل صلح، «جیم کلپر» مدیر کل سرویس جاسوسی آمریکا خواستار بازگردانده شده اسنادی شد که به گفته وی اسنودن «دزدیده» است.

کلپر که در کنگره آمریکا سخن می‌گفت، ادعا کرد که اقدام‌های افشاگرانه ادوارد اسنودن در یک سال گذشته، به امنیت ملی آمریکا ضربه زده و باعث شده نهادهای اطلاعاتی این کشور فرصت دسترسی به اطلاعات بسیار سودمندی را که از طریق شرکای امنیتی خود کسب می‌کردند، از دست بدهند.

ادوارد اسنودن که پیش‌ از این کارمند نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا بوده، سال گذشته میلادی پس از ترک آمریکا مدارکی را در اختیار رسانه‌ها گذاشت که از جاسوسی گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) از شهروندان و رهبران سراسر جهان پرده برداشت.

وی اکنون در روسیه به سر می‌برد.

کد N90593