ناپولیتانو: ترکیه متعلق به اروپاست

رئیس‌جمهوری ایتالیا ضمن حمایت شدید از درخواست الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا گفت، ترکیه متعلق به اورپاست و ایتالیا می‌خواهد تا مذاکرات در رابطه با الحاق این کشور به اتحادیه اروپا ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، جورجیو ناپولیتانو، رئیس‌جمهوری ایتالیا در کنفرانس خبری مشترکی با عبدالله گل، همتای ترکیه‌ای خود گفت: رم به حمایت خود از درخواست آنکارا برای پیوستن به اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد. ترکیه متعلق به اروپاست و نقشه امنیت جهانی نیز این را تایید می‌کند.

وی همچنین دیگر کشورهای اروپایی را که موانع بر سر راه الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا را افزایش می‌دهند محکوم کرد.

ناپولیتانو افزود: تصمیم برای آغاز مذاکرات با ترکیه با اتفاق ‌آراء اتخاذ شد. اما پس از این تصمیم رویدادهایی رخ داد که ما با آن موافق نیستیم. برخی کشورهای اروپایی با مسدود کردن فصل‌های اتحادیه اروپا تاثیر منفی‌ای بر روند این مذاکرات داشتند.

وی درباره موانع بر سر راه الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا به مساله قبرس یونان‌نشین اشاره کرده و گفت: اعطای عضویت اتحادیه اروپا به قبرس یونان‌نشین کار را برای ترکیه سخت‌تر می‌کند.

رئیس‌جمهوری ایتالیا بار دیگر گفت: رم می‌خواهد تا روند الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا سرعت بخشد.

عبدالله گل نیز از حمایت همتای ایتالیایی خود از درخواست ترکیه برای الحاق به اتحادیه اروپا تشکر کرد.

وی افزود: نخستین هدف ترکیه نهایی ساختن روند الحاقش به اتحادیه اروپا به طور موفقیت‌آمیز است.

گل ادامه داد: اصلی‌ترین هدف ترکیه نهایی کردن فصل‌های اتحادیه اروپا به طور موفقیت‌آمیز است. عضو اتحادیه اروپا شدن یکی از مسائلی است که باید در رابطه با آن مذاکره شود اما من می‌خواهم تاکید کنم که این مذاکرات باید تسریع شود. کاملا مشخص است که در روند این مذاکرات موانع سیاسی وجود دارد و این موانع علیه بخش تکنیکی این روند هستند. لغو این موانع می‌تواند نمونه موفقیت‌آمیزی از همکاری میان ترکیه و اتحادیه اروپا باشد.

در جریان این کنفرانس خبری روسای جمهوری ترکیه و ایتالیا همچنین به جنگ داخلی سه ساله سوریه اشاره کرده و حمایت خود را از مذاکرات ژنو 2 میان مخالفان سوری و حکومت بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور و همچنین ایجاد یک دولت انتقالی در دمشق ابراز کردند.

گل و ناپولیتانو به فرصت‌های همکاری میان این دو کشور نیز اشاره کردند.

انتهای پیام

کد N90552