اخضر ابراهیمی : یخ مذاکرات صلح سوریه به تدریج آب می شود

ژنو,مذاکرات

تهران - ایرنا - اخضر ابراهیمی میانجی سازمان ملل اظهارداشت که یخ مذاکرات صلح دو طرف مخاصمه درسوریه به تدریج در حال آب شدن است ولی وی درعین حال هشدار داد که نباید انتظار هیچگونه نتایج اساسی را از این دور از مذاکرات داشت .

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو ، ابراهیمی پس از پنجمین روز مذاکرات که دو طرف آن را ˈ مثبت ˈ خواندند به خبرنگاران گفت : ˈیخ به تدریج در حال آب شدن است ولی این آب شدن تنها نتیجه مذاکرات است . ˈ

وی تصدیق کرد که انتظار ندارد دور اولیه مذاکرات که قرار است جمعه پایان یابد ˈ هیچ نتیجه اساسی ˈ داشته باشد.

ولی وی تاکید کرد که واداشتن طرفین به انجام نخستین مذاکره از زمان شروع جنگ در ماه مارس 2011 به طور آشکارا گام مهمی به جلو بود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه ˈ این افراد سه سال با هم صحبت نکرده بودند . آنها انتظار شعبده بازی را ندارند ˈ تاکید کرد که وی دلسرد نشده است .

میانجی سازمان ملل گفت : هیات های دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و جناح مخالف ائتلاف ملی قرار است روزجمعه مشخص کنند که چه موقع به ژنو بازخواهند گشت و احتمالا پس از یک هفته این کار صورت خواهد گرفت .

وی ادامه داد :ˈ من امیدوارم که نشست دوم ساختاری تر ثمر بخش تر از نشست اول باشد. ˈ

در همین حال سخنگوی هیات جناح مخالف به خبرنگاران گفت : ˈ مذاکرات آتی نیاز به نشان دادن پیشرفت اساسی دارد . ما نمی خواهیم هرماه اینجا باشیم و تنها بدون پیشرفت مذاکره کنیم . ˈ

اما پس ازچند روز بن بست ایجاد شده، هردوطرف روز چهارشنبه ذره ای خوشبینی نشان داده و مذاکرات را مثبت توصیف کردند.

این مذاکرات سرانجام بر بیانیه ژنو 1 متمرکز شد ، نقشه راه هرگز اجرا نشده ای برای برقراری صلح که توسط قدرت های جهانی در جریان مذاکرات سال 2012 در ژنو ارائه شد، ولی دو طرف بر سر اینکه کدام بخش از این نقشه راه باید در کانون توجه قرار گیرد اختلاف نظر دارند.

مترجمام 1403/536
کد N90450