امریکای لاتین و کارائیب منطقه صلح اعلام شد

امریکای لاتین,صلح

تهران - ایرنا - رهبران امریکای لاتین و کارائیب روز چهارشنبه در یک اجلاس سران در هاوانا منطقه خود را یک ˈمنطقه صلح ˈ اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از هاوانا، رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا به نمایندگان 33 کشور حاضر گفت : من امریکای لاتین و کارائیب را به طور رسمی یک منطقه صلح اعلام می کنم .

این کشورها امریکا و کانادا را در بر نمی گرفتند چرا که به اجلاس دعوت نشده بودند.

هرچند که این منطقه طی متجاوز از یک قرن گذشته عمدتا از جنگ در امان مانده ولی مناقشات مرزی فراوانی در منطقه وجود دارد و بسیاری از کشورهای تحت تاثیر رقابت های دوران جنگ سرد با جنگ های داخلی و شورشهای خونین مواجه شده اند.

در بین رهبران کشورها و دولتهای حاضر در اجلاس سران می توان به ˈ سباستیان پینه را ˈ و ˈ اولانتا هومالا ˈ روسای جمهوری شیلی و پرو اشاره کرد، کشورهایی که این هفته حکم یک دادگاه بین المللی را در مورد یک مناقشه دیرینه خود بر سر مرز آبی را دریافت کردند.

انتظار می رود که این دو برای نخستین بار از زمان صدور حکم دادگاه لاهه در حاشیه اجلاس سران ملاقات کنند.

این اجلاس دوروزه قرار بود روز چهارشنبه با یک بیانیه هاوانا در تاکید بر ˈ وحدت منطقه در عین تنوع ˈ کشورها پایان یابد.

کاسترو ایجاد یک فضای سیاسی مشترک را برای پیشبرد صلح و رعایت احترام در بین کشور ها به منظور رفع موانع طبیعی و تحمیل شده بر کشورها بسیار حائز اهمیت دانست .

رژیم کمونیست کوبا در این اجلاس که ویترینی برای خارج شدن آن از انزوا بود مکررا مورد حمایت قرار گرفت و انتظار می رود که در بیانیه نهایی تحریم تجاری متجاوز از 50 ساله امریکا علیه این جزیره محکوم شود.

بان کی -مون دبیر کل سازمان ملل و همچنین دبیر کل سازمان کشورهای امریکایی یک گروه امنیتی منطقه ای مستقر در واشنگتن که در سال 1962 کوبا را از این سازمان اخراج و در سال 2009 عضویت آن را ابقا کرد، از جمله حاضران در اجلاس بودند.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N90426