سخنگوی وزارت خارجه سخنان باراک اوباما در باره ایران را غیر سازنده خواند

اوباما

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، سخنان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در نطق سالانه اش در خصوص ایران و منطقه را غیر واقع بینانه و غیرسازنده ارزیابی کرد.

به گزارش ایرنا ، مرضیه افخم با اظهار این که این سخنان برداشت ناصحیح از پایبندی ایران به ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه بومی هسته ای کشور است ، گفت: توهم تاثیر تحریم ها بر انگیزه و علاقه مندی ایران به مذاکرات هسته ای مبتنی بر یک روایت تاریخی اشتباه و تفسیری کاملا غلط از تمایل تهران در زمینه ایجاد فرصتی جدید برای کشورهای غربی جهت برقراری نوع دیگری از روابط با مردم ایران و تلاش در جهت جلب اعتماد این مردم بزرگ و رفع هرگونه تردید در باره ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای خود می باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد : امریکا در حالی مهمترین دستاورد خود را ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی می داند که این ادعا اصلا موضوعیت ندارد چون ایران به دنبال سلاح هسته ای نبوده و در آینده نیز نخواهد بود.

وی گفت که مانور مکرر مقامات امریکا روی موضوعی وهمی و خود ساخته ،سازنده نیست و حتی می تواند مسیر سیاست خارجی آمریکا را به انحراف بکشاند.

افخم تاکید رییس جمهوری آمریکا بر وظایف ایران وبی توجهی به اقدامات مسئولانه همه طرف های مذاکره کننده را تعبیری ناقص و از سر تکبر خواند و افزود: نباید مقامات آمریکا نسبت به پایبندی و تعهد متقابل به وظایف خود در چارچوب برنامه مشترک اقدام ژنو دچار فراموشی شوند .

جمهوری اسلامی ایران به انجام اقدامات مربوط به خود در برنامه اقدام ژنو پایبند می باشد و معتقد است با اجرای تعهدات و حسن نیت و اراده سیاسی طرف مقابل به ویژه ایالات متحده، امکان دستیابی به راه حل جامع در یک فرصت منطقی و کوتاه کاملا وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیدگاه و رویکرد ایران برای حل سیاسی بحران های منطقه ای و بین المللی را کاملا مترقی توصیف و با اشاره به پذیرش و مقبولیت روز افزون این نگرش در سطح جهان اظهار کرد : بطور قطع درک صحیح و جامع و مبتنی بر واقعیات انکارناپذیر امکان حل بحران ها را فراهم می کند.

امریکا در حالی یکی از قویترین و مسئولترین جریان های مردمی لبنان را تروریست می داند که همزمان نسبت به جنایات روزمره همه جریانات ریز و درشت تروریستی و تکفیری درمنطقه سکوت کرده و نه تنها مانع از این جنایات نمی شود بلکه در صدد فراهم آوردن محمل های قانونی و مشروع برای آنها می باشد.

افخم تاکید کرد : تا زمانی که این درک ناصحیح وجود دارد حل ریشه ای و پایدار تروریسم و بحران های ناشی از آن بسیارسخت و دشوارخواهد بود.

شبک 1917
کد N90384