واعظی در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

رایزنی تهران با اردوغان درباره سوریه/ سفر روحانی به ترکیه طی دو ماه آینده

دولت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در سفر اردوغان به ایران با وی در خصوص موضوع سوریه هم رایزنی شد گفت: رئیس جمهور طی دو ماه آینده به ترکیه سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی که نخست وزیر ترکیه را پس از انجام سفر به ایران بدرقه می کرد در پاسخ به سئوالی درباره نتایج سفر اردوغان به ایران اظهار کرد: سفر بسیار خوی بود و تقریبا همه هدف گذاری هایی را که دو طرف کرده بودند با انعطاف موجود به نتیجه منتج شد.

وی افزود: اسناد خوبی در زمینه های فرهنگی و مسائل نفت و گاز و تجارت ترجیحی در این سفر به امضا رسید و بسیار امیدواریم با دید مثبتی که رهبران دو کشور دارند و ملاقات هایی که با مقامات عالی ایران انجام شد و همچنین نظر مثبت نخست وزیر ترکیه ، این سفر فصل جدیدی در روابط ایران و ترکیه آغاز کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سئول خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به مواضع متفاوت دو کشور  در قبال موضوع سوریه آیا در این سفر درباره این موضوع هم رایزنی شد یا خیر تصریح کرد: درباره همه مسائل بحث شد تقریبا از ساعت 9 صبح امروز تا الان غیر از یک ناهار و نماز که کوتاه و کاری هم بود، در حال مذاکره بودیم.

وی با بیان اینکه باره موضوع سوریه هم با اردوغان بحث شد ادامه داد: هیچ اشکالی ندارد که دو کشور با این همه مشترکات در موضوعی هم نظرات همسویی نداشته باشند. هنوز بین ما و ترکیه درباره موضوع سوریه زاویه هایی وجود دارد که اینها نیاز به زمان، بحث و گفتگو دارد تا شرایط سوریه خود را بیشتر نشان دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سئوال دیگری خبرنگار مهر درباره استمداد اردوغان از ایران در بحث انرژی و اینکه گفته است ما شدیدا نیاز به انرژی ایران داریم گفت: قرار بر این شد که روابط دو کشور در موضوع انرژی به ویژه بحث گاز توسط کارگروه کاری ای که تشکیل شده است دنبال شود. بر این اساس حجم صادرات گاز ایران به ترکیه بررسی خواهد شد تا راههای افزایش دو برابر صادرات گاز به ترکیه یافت شود.

وی در پاسخ به این سئوال که افزایش دو برابر صادرات گاز ایران به ترکیه در راستای نهایی شدن خط لوله انتقال گاز ایران به اروپا قرار دارد یادآور شد: این موضوع به نظرات کمیته تشکیل شده بین دو کشور بستگی دارد. آنچه مهم است تصمیم گیری کلان برای افزایش صادرات گاز به ترکیه بود که اتخاذ شد. بیشتر هم بحث صادرات گاز به ترکیه مطرح است تا اروپا.

واعظی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره علت از سر گیری روابط ایران و ترکیه بعد از دو سال خاطرنشان کرد: شاخص های متعددی در این موضوع دخیل است اما یکی از آنها این است که دولت آقای روحانی درباره گسترش همکاری با کشورهای همسایه و منطقه و از جمله ترکیه بسیار جدی بوده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: 11 سال است که دو کشور در پی امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی هستند که این موضوع تبدیل به یکی از مباحث مهم بین دو کشور شده بود. در دو، سه هفته اخیر با تبادل هیات های مقدماتی این موافقت‌نامه اجرا شد که این یک تحول در روابط تجاری - بانکی دو کشور است.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر نفت به ترکیه عنوان کرد در سفری که آقای زنگنه به ترکیه داشت توافقاتی انجام شد که بسیار خوب بود. در سفر اردوغان به تهران هم همان توافقات پیگیری شده است. به نظر می رسد هدفگذاری های انجام شده توسط مسئولان عالی‌رتبه دو کشور با جدیت پیگیری می شود و در این راستا حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال 2015 به 30 میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

واعظی از سفر آتی رئیس جمهور به ترکیه نیز خبر داد و تاکید کرد در راستای توسعه روابط دو جانبه بین دو کشور دکتر روحانی به زودی به ترکیه سفر خواهد کرد.

وی درباره زمان انجام سفر رئیس جمهور به ترکیه نیز خاطرنشان کرد: سفر آقای روحانی به ترکیه به نظر می رسد طی دو ماه آینده انجام خواهد شد.