رییس جمهوری در دیدارِ نخست وزیر ترکیه:

ایران و ترکیه مناسبات خود را در همه زمینه ها توسعه می دهند

ایران و ترکیه

تهران-ایرنا- رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ارتباط و دوستی میان دو ملت مسلمان ایران و ترکیه روابط دو کشور را تضمین خواهد کرد، بر توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری های میان تهران و آنکارا تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدارِ رجب طیب اردوغان با تاکید بر تقویت بخش خصوصی در راستای توسعه همکاری های اقتصادی میان دو کشور گفت: ایران و ترکیه می توانند مناسبات خود را در همه بخش های اقتصادی از جمله ساخت نیروگاه و پالایشگاه و همکاری های صنعتی و نفت و گاز، توسعه دهند.

رییس جمهوری با بیان اینکه جاذبه های گردشگری و تاریخی دو کشور به خصوص اماکن مذهبی و معنوی می بایست زمینه ارتباطات مردمی ایران و ترکیه را افزایش دهد، تصریح کرد: جاذبه های معنوی دو کشور زمینه های بسیار خوبی برای توسعه همکاری ها است.

روحانی همچنین تصریح کرد روابط دو کشور در حوزه دانشگاهی، ارتباط میان دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی، باید بیش از گذشته توسعه یابد و تقویت شود.

وی با اشاره به تحولات منطقه گفت: ما در مسائل مهم منطقه ای با یکدیگر اشتراک نظر داریم که مبارزه با تروریسم و افراطی گری یکی از این موضوعات است.

روحانی خاطرنشان کرد: توسعه همکاری های جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند در منطقه، فعالیت های تروریستی را عقیم خواهد کرد.

رییس جمهوری کمک به مردم سوریه را از دیگر موضوعات مشترک میان دو کشور در مسائل منطقه ای خواند و اظهار کرد: کمک های مردمی به خصوص در فصل زمستان می تواند بخشی از مشکلات مردم سوریه را مرتفع کند.

روحانی با بیان اینکه معتقدیم تنها مردم سوریه باید برای آینده این کشور تصمیم بگیرند، گفت: همکاری های ایران و ترکیه باید در سایر مسائل منطقه ای و موضوعات مرتبط با امنیت همسایگان نیز که از موضوعات مشترک دو کشور است، توسعه پیدا کند.

در پایان این دیدار سند تشکیل شورای عالی همکاری های سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به امضای رییس جمهوری کشورمان و نخست وزیر ترکیه رسید.

این شورای عالی که به صورت تناوبی سالیانه در تهران و آنکارا تشکیل خواهد شد، متشکل از وزرای اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی کابینه های دو کشور خواهد بود.

تشکیل شورای همکاری در این سطح میان دو کشور برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی انجام می شود که زمینه ساز همکاری های وسیع در خصوص توسعه روابط و مناسبات منطقه ای میان ایران و ترکیه خواهد بود.

این سند همکاری می تواند روابط دو جانبه و همکاری های بین منطقه ای دو کشور را به بالاترین سطح توسعه دهد.

سیام(1)9254**1449
کد N90152