در دیدارِ نخست وزیر ترکیه

رییس‌جمهور: ایران و ترکیه مناسبات خود را در همه زمینه‌ها توسعه می‌دهند

رييس‌جمهور,تركيه,حسن روحاني

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "ارتباط و دوستی میان دو ملت مسلمان ایران و ترکیه، روابط دو کشور را تضمین خواهد کرد"، بر لزوم توسعه همه‌جانبه مناسبات و همکاری‌های میان تهران و آنکارا تاکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این دیدار با تاکید بر تقویت بخش خصوصی در راستای توسعه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور، گفت: ایران و ترکیه می‌توانند مناسبات خود را در همه بخش‌های اقتصادی از جمله ساخت نیروگاه و پالایشگاه و همکاری‌های صنعتی و نفت و گاز، توسعه دهند.

وی با بیان اینکه "جاذبه‌های گردشگری و تاریخی دو کشور بویژه اماکن مذهبی و معنوی باید زمینه ارتباطات مردمی ایران و ترکیه را افزایش دهد"، تصریح کرد: جاذبه‌های معنوی دو کشور زمینه‌های بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌هاست.

روحانی همچنین تصریح کرد: روابط دو کشور در حوزه دانشگاهی، ارتباط میان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، باید بیش از گذشته توسعه یافته و تقویت شود.

رییس‌جمهور با اشاره به تحولات منطقه گفت: ما در مسائل مهم منطقه‌ای با یکدیگر اشتراک نظر داریم که مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری یکی از این موضوعات است.

وی خاطرنشان کرد: توسعه همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند در منطقه، فعالیت‌های تروریستی را عقیم خواهد کرد.

رییس‌جمهور، کمک به مردم سوریه را از دیگر موضوعات مشترک میان دو کشور در مسائل منطقه‌ای برشمرد و اظهار کرد: کمک‌های مردمی به خصوص در فصل زمستان می‌تواند بخشی از مشکلات مردم سوریه را مرتفع کند.

روحانی با بیان اینکه "معتقدیم تنها مردم سوریه باید برای آینده این کشور تصمیم بگیرند"، گفت: همکاری‌های ایران و ترکیه باید در سایر مسائل منطقه‌ای و موضوعات مرتبط با امنیت همسایگان که از موضوعات مشترک دو کشور است، نیز توسعه پیدا کند.

نخست‌وزیر ترکیه: هدف ما رسیدن به قرارداد تجارت آزاد با ایران است

رجب طیب اردوغان - نخست‌وزیر ترکیه - نیز در این دیدار با بیان اینکه "پیوند تاریخی روابط ایران و ترکیه از دیرباز قوی و مستحکم بوده است"، گفت: وظیفه ما تقویت برادری بین ملت‌هایمان است؛ چراکه این برادری می‌تواند زمینه‌های همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور را تقویت کند.

نخست‌وزیر ترکیه تصریح کرد: ایران و ترکیه قدرتمندترین کشورهای منطقه هستند و هدف ما گسترش همه‌جانبه روابط با ایران است که در این خصوص در زمینه روابط اقتصادی با ایران قصد داریم حجم مبادلات تجاری را تا سال 2015 به 30 میلیارد دلار در سال برسانیم.

اردوغان با اشاره به اینکه "قراردادهای خوبی در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور به امضا رسید"، گفت: یکی دیگر از اهداف ما این است که در توسعه روابط اقتصادی به قرارداد تجارت آزاد میان دو کشور دست پیدا کنیم.

وی درباره مسائل منطقه‌ای نیز با بیان اینکه "حساسیت دو کشور در مقابله با تروریسم مشترک است"، گفت: گروه‌های تروریستی که تحت پوشش اسلام فعالیت می‌کنند ارتباطی به اسلام ندارند. در کجای اسلام آمده است که افراد بیگناه را به وحشیانه‌ترین وضع بکشند.

اردوغان در پایان تاکید کرد: ما در مقابله با گروه‌های تروریستی دوشادوش ایران همکاری‌های خود را گسترش خواهیم داد.

انتهای پیام

کد N90113