مالزی تنش با چین را صدها کیلومتر عقب راند

چین

کوالالامپور – ایرنا – فرمانده نیروی دریایی مالزی روز چهارشنبه با تکذیب گشت زنی کشتی های نظامی چین در نزدیکی آب های ساراواک و طولانی کردن فاصله منطقه گشت زنی این کشتی ها، موضوع تنش با پکن را صدها کیلومتر عقب راند.

به گزارش ایرنا، وی گفت: این کشتی ها در یکهزار و 600 کیلومتری منطقه ویژه مالزی و داخل آب های بین المللی گشت زنی کرده اند.

نیروی دریایی مالزی در حالی گشت زنی این کشتی های نظامی چین در 80 کیلومتری ایالت ساراواک را کذب می داند که رسانه های منطقه تاکید کردند سه کشتی چینی اوایل هفته جاری در منطقه ˈ جیمز شوآل ˈ آب های دریای چین و در نزدیکی ساراواک گشت زنی کردند.

مالزی اکثرا نسبت به این گشت زنی ها و حرکات چین سکوت می کند تا جایی که کارشناسان منطقه تاکید کردند کوالالامپور همواره تلاش دارد از مقابله با چین اجتناب کند و دو کشور چالش های منطقه ای را به خاطر کسب منافع دو جانبه تجاری و پیمان های مستحکم دیپلماتیک کنار گذاشته اند.

به گفته این کارشناسان، واکنش روز چهارشنبه مالزی و اعلام فاصله یکهزار و 600 کیلومتری برای گشت زنی کشتی های نظامی چین نیز در راستای منافع بلندمدت کوالالامپور صورت می گیرد تا تنش های بیشتر در منطقه ایجاد نشده و خشم سیاسیون را بدنبال نداشته باشد.

عدم واکنش وزارت خارجه مالزی تا روز گذشته باعث شد ˈ چین گانگ ˈ سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز تاکید کند که مالزی اعتراضی به گشت زنی کشتی های چینی نداشته است.

حال ˈ عبدالعزیز جعفر ˈ فرمانده نیروی دریایی مالزی که سال 1934 تاسیس شد و هم اکنون 15 هزار نیرو به همراه دو زیردریایی و هشت ناوچه و رزمناو دارد، گزارش ها در مورد گشت زنی این کشتی های چینی در نزدیکی ساراواک را تکذیب می کند .

وی مدعی شد مالزی و آمریکا در جریان گشت زنی کشتی های چینی بوده اند و پکن نیز اقدامی برای تهدید یا نقض حاکمیت مالزی انجام نداده است.

رسانه های منطقه به نقل از سخنان روز دوشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه چین نوشتند پکن ضمن تاکید بر حاکمیت مطلق بر این منطقه ، خواستار انجام مذاکره جهت دستیابی به صلح و ثبات در منطقه است.

روزنامه ˈنیو استریت تایمزˈ مالزی امروز به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه چین نوشت: رسانه ها نباید در انتشار گزارش های مربوط به این قبیل فعالیت های عادی زیاده روی کنند.

پکن بر سر مالکیت جزایر سرشار از انرژی در آبهای دریای چین جنوبی با فیلیپین، مالزی، برونئی و ویتنام دارای چالش های اصلی است.

فیلیپین و ویتنام تاکنون در مورد اقدامات چین واکنش های تندتری نسبت به سایر کشورها از خود نشان داده اند به طوری که چین مجبور شده است فعالیت ماهیگیران خارجی در بخش هایی از آبهای مورد چالش را منوط به کسب مجوز از پکن کند.

اما مالزی همواره تلاش کرده است از مقابله با چین اجتناب کند و دو کشور چالش های منطقه ای را به خاطر کسب منافع دو جانبه تجاری و پیمان های مستحکم دیپلماتیک کنار گذاشته اند .

چین بزرگترین شریک تجاری مالزی است و مالزی نیز سومین شریک تجاری چین در آسیا محسوب می شود.

آساق**د.م**1611
کد N89942