نماینده ممسنی: برخی اظهارنظرها درباره بودجه سیاسی بود

بودجه 93

تهران- نماینده مردم رستم و ممسنی در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی صحبتهای پیش آمده در مجلس، عنوان کرد: برخ صحبت ها به جای نقد بودجه جنبه سیاسی پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نوذر شفیعی که به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه 93 در صحن علنی به سخنرانی می پرداخت، افزود: بعضی صحبت های انجام شده به جای تخصصی بودن و نقد به لایحه جنبه سیاسی داشته است که باید مورد دقت قرار گیرد.

وی ضمن تقدیر از دولت بخاطر ارائه به موقع لایحه بودجه 93 گفت: باید از اینکه دولت لایحه را براساس دغدغه ها و نگرانی های جامعه امروزی تنظیم کرده نیز قدردانی کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره نقاط مثبت لایحه بودجه نیز گفت: در بحث بودجه توجه به ایثارگران و موضوع دفاع نیز قابل تقدیر است.

شفیعی با بیان اینکه نقدهایی به لایحه وجود دارد، گفت: بحث تعادل در بودجه رعایت نشده است و درآمدهایی که پیش بینی شده تحققش مبهم است.

وی با انتقاد از بودجه 92 افزود: متاسفانه در آن بودجه نیز بخش زیادی از درآمدهای مالیاتی ما تحقق پیدا نکرد که باید دقت شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در بحث درآمدهای نفتی دولت خیلی خوشبینانه آینده را دیده و این در صورتی است که واقعا چشم انداز تحریم ها روشن نیست و معلوم نیست درآمدهای نفتی ما تحقق پیدا کند.

شفیعی تصریح کرد: امیدواریم اینطور نباشد که مثل بودجه 92 ما بیش از 50 درصد تحقق داشته باشیم و اینها دغدغه ها و نگرانی های ما است چرا که در دو سال گذشته تجربه تلخی را داشته ایم و ما نگران این هستیم درآمدهای نفتی تحقق پیدا نکند و متاثر از آن قول هایی که به مردم داده شده محقق نشود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از نقاط عدم تعادل اشکال در تقسیم بندی هایی است که اشاره شده است و این تقسیم بندی ها را نامتعادل می دانم.

این نماینده مخالف لایحه بودجه با بیان اینکه دولت در سیاستش کاهش تورم را دنبال می کند، گفت: دولت پیگیر این موضوع است، اما تمامی اسناد و مدارک از جمله مطالعه مرکز پژوهش های مجلس دربحث هدفمندی یارانه ها اشاره دارد که ما درسال آینده افزایش تورم را خواهیم داشت.

شفیعی اضافه کرد: این افزایش تورم به معنای آن است که قیمت حامل های انرژی افزایش می یابد که این از هم اکنون برای مردم دغدغه است و مردم در روزهای اخیر بارها این موضوعات را از نمایندگان پرسیده اند.

وی در ادامه در نقد کلیات لایحه گفت: ما درباره افزایش حامل های انرژی شاخص های این قیمت را نداریم و این باعث نوعی تورم عینی و روانی در جامعه شده و این مانع از تحقق آن هدف اصلی دولت می شود که از ابتدای روی کار آمدن بحث کاهش تورم را مطرح کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در لایحه بودجه امسال باید بیشتر به بحث کشاورزی توجه شود و 13 و نیم درصد تولید ناخالص ملی ما را بخش کشاورزی تشکیل می دهد اما 2و نیم درصد بودجه برایش در نظرگرفته ایم.

شفیعی اظهار داشت: در بخش بیمه که اشاره شده کشاورزان از بحث بیمه رنج می برند و کشاورزان از بیمه محصولات راضی نیستند که اینها باعث کاهش انگیزه کشاورزان در تولید می شود.

وی اضافه کرد: امیدواریم این لایحه مورد بررسی دقیق تری قرار گیرد و انشاالله بودجه ای باشد که برخلاف برخی از بودجه های قبلی که پر از دغدغه بود به روشنی و شفافی برسد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصل جامعی در این لایحه نادیده گرفته شده است، گفت: باید بودجه همه مجموعه هایی که از بودجه کشور استفاده می کنند در لایحه بودجه بیاید که خیلی از اینها نیامده و یا اینکه کلی می باشد که باید شفاف سازی شود.

سیام**7261**1535
کد N89838