عباسی در موافقت با کلیات لایحه بودجه؛

بودجه 93 به خروج از تحریم ها کمک می کند

مجلس

توجه به تولید، سرمایه گذاری و خلق منابع برای رونق بخشیدن به تولید و ایجاد انگیزه و اطمینان بیشتر برای سرمایه گذاران و کمک به خروج از تحریم ها و وابستگی ها از جمله ویژگی های مثبت لایحه بودجه 93 است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به نقاط قوت بودجه 93 اشاره کرد و گفت: توجه به تولید، سرمایه گذاری و خلق منابع برای رونق بخشیدن به تولید و ایجاد انگیزه و اطمینان بیشتر برای سرمایه گذاران و کمک به خروج از تحریم ها و وابستگی ها از جمله ویژگی های مثبت لایحه بودجه 93 است.

به گزارش ایلنا، سلیمان عباسی در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی، در موافقت با کلیات لایحه بودجه 93 به تعامل مجلس و دولت در تنظیم بودجه و توجه به زیرساخت ها و رفع ابهامات در بودجه اشاره کرد و گفت: در بودجه 93 به اشتغال زایی و رفاه عمومی مردم به خصوص روستاییان، عشایر و مرزنشینان توجه ویژه ای شده است.

نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی توجه ویژه به محرومان، مستمندان و عشایر را از جمله ویژگی های مثبت بودجه 93 عنوان کرد و گفت: حدود 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای این قشر در نظر گرفته شده است.

وی توجه به مسائل ونیازهای بهداشتی و درمانی و توجه به ایجاد یک پشتوانه قوی و حمایتی برای حفظ سرمایه های کشور را از جمله نکات مثبت لایحه بودجه 93 دانست و گفت: تمام پروژه ها و طرح های عمرانی کشور با اولویت بندی براساس نیاز مردم و پیشرفت فیزیکی به مرحله اجرا می رسد که همه اینها نشان دهنده آن است که بودجه براساس یک واقعیت و کار کارشناسی و فنی و براساس قانون تنظیم شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به دغدغه مردم و نمایندگان در حوزه سلامت گفت: در بودجه 93 توجه خاصی به بودجه حوزه سلامت که نقش مهمی در رضایتمندی مردم دارد صورت گرفته است.

عباسی با اشاره به افزایش 39 درصدی اعتبارات بخش بهداشت و درمان در لایحه بودجه 93 گفت: 29 درصد از این افزایش صرف آموزش پزشکی و 66 درصد آن صرف بیمه سلامت می شود که در اصل 29 قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته است.

نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس با اشاره به اینکه منابع حاصل از افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده صرف بخش سلامت خواهد شد گفت: در بخش هدفمند سازی یارانه ها در بودجه سهم سلامت مورد توجه خاصی قرار گرفته و بخشی از حقوق نیروهای قراردادی و و کارکنان غیر رسمی در بیمارستان ها که از محل درآمد بیمارستان ها پرداخت می شد قرار است از سوی دولت پرداخت شود.

وی در ادامه به پیش بینی اعتبارات مورد نیاز برای حق جذب اعضای غیر هیأت علمی دانشگاه ها و بیمارستان های علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: در لایحه بودجه 93 اعتبارات مورد نیاز برای پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز، دارو که نیاز کشور و دغدغه نمایندگان است پیش بینی شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به تأمین اعتبار مورد نیاز داروی بیماران خاص و صعب العلاج در بودجه 93 اشاره کرد و گفت: در این لایحه توجه ویژه ای به تأمین تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی شده است.

عباسی با اشاره به اینکه در بودجه 93 اعتبارات سازمان بهزیستی جهت کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه افزایش یافته است گفت: در بودجه سال آتی برخلاف تبلیغات منفی دشمن اعتبارات خوبی برای تقویت بنیه دفاعی و ایثارگران در نظرگرفته شده است.

نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس با اشاره به توجه ویژه لایحه بودجه 93 به بخش کشاورزی به عنوان تأمین کننده نیازهای اساسی مردم و اقشار آسیب پذیر گفت: در بودجه 93 منابعی از صندوق توسعه ملی برای تأمین نیازهای ریالی کشاورزان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بخش قابل توجه منابع از بند ش موارد 10 و 12 قانون بحران به بخش کشاورزی اختصاص می یابد که برای سایر بخش ها چنین اقدامی نشده است.

عباسی بیان صریح و شفاف آمار و اطلاعات، خودداری از پنهان کردن ارقام بودجه در لابلای تبصره ها و خودداری از پیش بینی درآمدهای واهی و غیر قابل تحقق در بودجه را از دیگر نکات مثبت بودجه سال آتی دانست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تعداد طرح های عمرانی نیمه تمام کشور بالغ بر 2 هزار و 900 طرح است گفت: با توجه به اینکه تأمین اعتبار تمام طرح های عمرانی امکان پذیر نیست و نمی توان تا پایان سال 93 تمام این طرح ها را به اتمام رساند در بودجه 93 منابع لازم برای اتمام 250 طرح در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی افزود: به رغم محدودیت های درآمدی کشور دولت از دست اندازی به منابع صندوق توسعه ملی خودداری کرده و قصد پرداخت 2 درصد استقراض دولت قبل از صندوق توسعه ملی برای پرداخت عیدانه را دارد.

وی افزود: دولت سعی دارد 31 درصد از درآمد حاصل از صدور نفت و گاز را به صندوق توسعه ملی واریز کند.

عباسی قانون مداری و رعایت احکام قانون برنامه و پیش بینی درست سهم صندوق توسعه ملی از محل درآمدهای نفت و گاز و بودجه ریزی عملیاتی را برای 7 دستگاه از دیگر نکات مثبت بودجه سال آتی دانست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شفافیت در ارقام و اعداد حاصل از واگذاری بنگاه های اقتصادی را از دیگر نقاط قوت بودجه دانست و گفت: در بودجه سال آتی توجه ویژه ای به فاینانس برای کمک به اتمام پروژه ها به خصوص در بخش ریلی شده است.

نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس کاهش ردیف های متفرقه بودجه در راستای انضباط مالی و بیان اهداف برنامه پنجم در جداول و احکام بودجه از جمله افزایش نرخ رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری از 11 درصد به 7 درصد و قطع وابستگی هزینه های جاری به نفت و گاز و کاهش نرخ تورم از 41 درصد به زیر 30 درصد و کاهش رشد نقدینگی و افزایش سهم مالیات از منابع بودجه به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی را از دیگر نقاط مثبت بودجه سال آتی دانست.

کد N89836